Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Drzewo iglaste Wysokość: W naszych ogrodach sadzi się raczej odmiany niskie i wolno rosnące, które osiągają do 2 m wysokości. Ozdoba rośliny: Małe drzewo lub niewielki krzew o zawsze zielonych liściach. Gałązki są wachlarzykowate, ułożone jedne na drugich. Zachwycają gęstością i lekko kędzierzawym kształtem. Cały rok zachowują żywo zielone zabarwienie. Pokrój i wysokość rośliny zależy od odmiany. Ciekawe odmiany: Cyprysik japoński Crippsii - odmiana o stożkowatym pokroju i średniosilnym wzroście. Zabarwienie igieł złocistożółte. Cyprysik japoński Nana - o ciemnozielonych igłach, pokrój drzewka najczęściej wąsko owalny lub kolumnowy, wysokość od 0,5 do 1 m. Cypryski japoński Nana Aurea - odmiana dorastająca do 1,5-2,5 wysokości o igłach złotożółtych. Pokrój zaokrąglony lub szerokostożkowaty Cypryski japoński Nana Gracilis - odmiana dorastająca do 1,5 - 2 wysokości o igłach żywozielonych. Pokrój szerokostożkowaty, wzrost dość wolny. Cypryski japoński Lycopodioides - małe drzewko o oryginalnym kształcie i pogietych pędach. Pokrój moze być nieregularny, kulisty lub stożkowaty. Igły szarozielone. Rośnie wolno osiągając po 10 latach wysokość 1m. Cypryski japoński Lycopodioides Aurea - odmiana podobna do poprzedniej ale zabarwienie młodych przyrostów jest jasnozłociste co wygląda bardzo efektownie na tle zielonego, starszego ulistnienia. Wysokość około 1,5-1,8 m. Uprawa: Cyprysiki japońskie, nazywane też tępołuskowymi, są nieco trudniejsze w uprawie, przede wszystkim ze względu na małą odporność na mrozy. Wymagają okrywania na zimę i dobrze osłoniętego stanowiska. Silne, zimne wiatry powodują obumieranie pędów. Podczas suszy wymaga podlewania. Mają również wymagania co do jakości gleby. Nawozi się 2-3 razy w ciągu roku nawozami do roślin iglastych. Gleba: Potrzebuje dobrej, żyznej i wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko: Cieniste, półcieniste lub słoneczne, zaciszne i wilgotne. Odmiany o wybarwionych igłach muszą jednak rosnąć w słońcu, bo inaczej tracą kolor. Zastosowanie: Cyprysiki japońskie nadają się do wszelkich kompozycji ogrodowych i parkowych. Mogą być też ozdobą rabaty lub ogrodu skalnego. Cyprysiki tępołuskowe mogą być uprawiane w pojemnikach, jednak wymagają bardzo starannego zabezpieczenia na zimę. Nadają się doskonale do małych ogrodów ale przede wszystkim są niezbędnym akcentem kompozycji orientalnych. Ciekawostki: W swojej ojczyźnie, Japonii może osiągnąć nawet 40 m. W naturze występuje na japońskich wyspach Honsiu, Kiusiu oraz na Tajwanie.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.