Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: W Polsce od 20 do 50 cm. Ozdoba rośliny: Przede wszystkim efektowne owoce - kuliste, o średnicy 8-12 mm, początkowo białe, potem purpurowe jeżeli egzemplarz jest żeński. Krzewy męskie mają owoce białe. Owoce długo utrzymują się na gałązkach zdobiąc pięknie krzewinki. Są też odmiany pernecji o ozdobnych owocach, w kolorach białym, różowym, fioletowym i czerwonym.
Kwiaty dzwonkowate, podobne do kwiatów konwalii, kremowobiałe, rozdzielnopłciowe. Aby uzyskać owoce i nasiona potrzebne są dwa egzemplarze - męski i żeński.
Liście pernecji zwanej też golterią chilijską są zimozielone, skórzaste, drobne, ciemnozielonej barwy. Krzew ma zwarty pokrój.
Pora kwitnienia: Od maja do czerwca. Uprawa: Roślina jest trudna w uprawie, dla doświadczonego ogrodnika. Co prawda nie atakują jej specjalnie choroby ani szkodniki ale za to gorzej z mrozodpornością. Ostrej zimy może nie przetrzymać. Można spróbować zabezpieczyć krzewinkę gałązkami świerkowymi. Trzeba też zapewnić pernecji odpowiednie stanowisko i podłoże.
Rozmanżanie przez wysiew nasion (wymagają stratyfikacji) albo przez półzdrewniałe sadzonki pobierane latem.
Rośnie wolno i przycinania wymaga dopiero po kilku latach. Należy też usuwać martwe pędy. Gleba: Kwaśna, żyzna, próchnicza, przepuszczalna - typowa dla roślin wrzosowatych. Nie lubi gleby podmokłej. Stanowisko: Lubi miejsca półcieniste lub słoneczne. Zaciszne i ciepłe. W miejscach mniej nasłonecznionych gorzej owocuje. Zastosowanie:Na wrzosowiska lub skalniaki - sadzimy ją w najbardziej nasłonecznionej części. Można sprobować zastosować ją jako zimozieloną roślinę okrywową w zacisznych, ciepłych miejscach ale przede wszystkim wykorzystuje się ją jako sezonową, jesienną dekorację ogrodów. Nadaje się na obwódki i do obsadzania pojemników, na balkony i tarasy. Owoce są smaczne ale mogą wywoływać sensacje żoładkowe więc lepiej je podziwiac niż spożywać. Ciekawostki: W naturalnych warunkach może dorosnąć do 1 m. Pernecja chilijska pochodzi z Ameryki Południowej.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.