Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Od 10 do 70 cm. Ozdoba rośliny: Dzwonkowate, przewieszające się kwiaty wyrastające na czerwonobrązowych, długich i cieńkich łodygach. Forma wyjściowa ma kwiaty w kolorze czerwonobrunatnym na zewnątrz i żółtokremowe wewnątrz. Odmiany ogrodowe mogą być inne w kolorystyce : Leonards Variety - o półpełnych, różowo-miedzianych kwiatach, kwitnie na przełomie maja i czerwca, jedna z ciekawszych odmian, Flames of Passion - kwiaty czerwone, półpełne, kwitnie latem, Lemon Bells - o kwiatach bladożółtych, kwitnie na przełomie kwietnia i maja, Marmalade - kwiaty pomarańczowe, kwitnie w kwietniu/maju.
Liście zielone, przybierają różne formy - liście szczytowe są duże, okrągłe, trójklapowe. Pod ziemią roślina wytwarza cienkie kłacze. Pora kwitnienia: Najczęściej w maju i czerwcu, ale formy ogrodowe kwitną też później. Uprawa: Roślina rodzima, dość łatwa w uprawie. Toleruje większość gleb, byle by były odpowiednio wilgotne. Jest odporna na mrozy, szkodniki i choroby, choć czasem może ją zaatakować mączniak. Nie należy zapominać o roślinie w czasie suszy.
Co parę lat powinno się kukliki przesadzać - przy okazji dzieląc przerośniete kępy. Podział rośliny to najlepsza metoda rozmnażania. Zabieg przeprowadzać jesienią albo wczesną wiosną. Po przekwitnieciu usunąć przekwitłe kwiatostany. Gleba: Prawie każda gleba byle wilgotna a nawet mokra. Stanowisko: Może być słoneczne, półcień lub cień. Zastosowanie: Ze względu na przystosowanie do wilgotnego podłoża nadaje się na obsadzanie zbiorników wodnych, stawów, oczek, strumyków i podmokłych terenów ogrodu. Może być sadzony na rabatach bylinowych lub mieszanych, na skalniakach lub jako roślina okrywowa w wilgotnych miejscach. Nadają się do ogrodów naturalistycznych. Ciekawostki: W Polsce kukliki można spotkać na wilgotnych łąkach, w zaroślachlub lasach. Często porastają brzegi zbiorników wodnych.
Odkryta gleba na klombie czy rabacie narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak nadmierne wysuszenie lub zawilgocenie. Obfite opady deszczu mogą spowodować, że gleba stanie się zbyt błotnista, a z drugiej strony silne nasłonecznienie może przyczynić się do jej wysuszenia i zaskorupienia. Odkryta gleba jest też doskonałym miejscem do wysiewania się chwastów, które nie tylko zagłuszają rośliny i niszczą efekt ozdobny jaki chcieliśmy uzyskać ale też pobierają z gleby składniki pokarmowe w ten sposób okradając rośliny uprawne. Rozwiązaniem jest ściółkowanie gleby. Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża. Ściółkowanie zabezpiecza dodatkowo przed zachwaszczeniem gleby, a rośliny które przez ściółke zdołają się przebić są słabsze i łatwiejsze do usunięcia.
więcej informacji na temat ściółkowania gleby w ogrodzie...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.