Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście Wysokość: Od 2 do 3 m, rośnie szybko i dobrze się rozkrzewia. Ozdoba rośliny: Białe lub różowe, drobne kwiaty zebrane w baldachy. Kwiatostany sprawiają wrażenie puszystych dzięki długim pręcikom. Po kwiatach pojawiają się owoce, początkowo czerwone, w końcu jesieni zasychają i brązowieją, pozostając na krzewie przez cała zimę.
Jest to krzew o ładnym, regularnym pokroju.
Liście pęcherznicy kalinolistnej przypominają liście porzeczki, u formy typowej są zielone i rzadko przebarwiają się jesienią. Forma typowa jest niezbyt często uprawiana za to popularne sa odmiany o ozdobnych kolorowych liściach na przykład :
Odmiana Luteus - której liście w czasie rozwijania się są pomarańczowożółte, a później kanarkowożółte. Intensywność zabarwienia zależy od stanowiska - im więcej słońca, tym mocniejsza barwa żółta.
Odmiana Diabolo - o liściach intensywnie czerwonobrązowych i białych lub lekko różowych kwiatach. Pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec. Kwiaty przyciągają pszczoły. Uprawa: Krzew ten charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami, dobrze znosi okresowe susze, wilgoć, mrozy i zanieczyszczone powietrze.
Pęcherznica kalinolistna nie wymaga regularnego cięcia, przycinanie można ograniczyć do korygowania pokroju lub odmładzania rośliny. Gleba: Dobrze rośnie w każdej glebie, choć lepsze warunki glebowe sprzyjają rozwojowi większych liści. Stanowisko: Słoneczne lub lekko zacienione. Zastosowanie:Pęcherznicę kalinolistną można sadzić pojedyńczo (szczególnie odmiany o ozdobnych liściach) ale przede wszystkim nadaje sie ona na żywopłoty strzyżone i swobodne szpalery. Może być sadzona w ogrodach, parkach lub jako element zieleni miejskiej. Odpowiedni krzew na obsadzanie ternów pionireskich, o słabej glebie. Ciekawostki: Owoce pęcherznicy kalinolistnej przypominają napeczniałe pęcherze - stąd jej nazwa.
Roślina pochodzi z Ameryki Północnej.
Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, krzewy trudniejsze w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, rośliny do letniego ogrodu, galeria krzewów, krzewy na żywopłoty, rośliny o ozdobnych liściach.php, ogrodowi twardziele, czyli rośliny na prawie każdą glebę..
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.