Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Od 40 do 50 cm. Ozdoba rośliny: Główną ozdobą rośliny są liście - bardzo duże (od 30 do 40 cm długości), jajowate lub sercowate, często z białym lub żółtym obrzeżeniem lub paskami, osadzone na dość długich, jajowatych ogonkach. Bylina kłączowa tworząca malownicze kępy.
Kwiaty dzwonkowate, w kolorze jasnofioletowym, zebrane na szczytach łodyg w luźne grona. Są też odmiany o kwiatach białych lub ciemnofioletowych, pachnących. Pora kwitnienia: Od połowy czerwca do września. Uprawa: Roślina bardzo wytrzymała i niewybredna a do tego długowieczna. Pod względem żywotności można porównać ją z liliowcami. Może rosnąć w różnych warunkach i różnych glebach. Szkodliwa może być dla funkii jedynie długotrwała susza i bardzo silne nasłonecznienie. Na mrozy jest całkowicie odporna. W takich warunkach funkie drobnieją i balkną. Raz do roku warto zasilić hosty gnojowicą lub innym uniwersalnym preparatem nawozowym.
Rozmnażanie przez podział wiosną, w marcu-kwietniu, lub wysiew nasion jesienią. Gleba: Każda średnio żyzna i wilgotna gleba. Stanowisko: Półcieniste. Zastosowanie: Roślina nadaje się na rabaty z dużych bylin, do tworzenia grup pod drzewami i do obsadzania brzegów zbiorników wodnych. Doskonała na obsadzenie wilgotnych, półcienistych i cienistych miejsc w ogrodzie. Można funkie komponować w grupy wraz z paprociami, tawułkami i wiązówkamiu. Nadaje się do ogrodów w stylu orientalnym i naturalistycznych. Ciekawostki: Funkie pochodzą z krajów Dalekiego Wschodu: Japonii, Korei i Chin.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.