Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Duże drzewo dorastajace w naszych warunkach do 20-35 m. Rośnie powoli - po 10 latach ma zazwyczaj 2,5-3 m wysokości. Ozdoba rośliny: Drzewo uprawiane przede wszystkim ze wzgledu na atrakcyjny, oryginalny kształt liści. Mają one kształt wachlarzowaty, osadzone są na długich ogonkach. Jesienią przebarwiają sie na kolor cytynowożółty. Korona miłorzębu jest luźna i nieregularna, z poziomo odstającymi, długimi gałęziami.
Miłorząb jest gatunkiem dwupiennym, tzn. że istnieją egzemplarze męskie i żeńskie (w młodym wieku nie do odróżnienia). Kwitnie dopiero po okolo 40 latach uprawy. Kwiaty żeńskie to dwa nagie zalążki, kwiaty meskie to żółte kotki o długości 24 cm. Na roślinach żeńskich tworzą się nasiona w osnówce, podobne do wowców mirabelki o nieprzyjemnym zapachu zjełczałego masła. Zaleca się raczej sadzenie egzemplarzy męskich. Pora kwitnienia: Późna wiosna. Uprawa: Drzewo to jest dość łatwe w uprawie, warto jednak zadbać o odpowiednie stanowisko. Jest odporny na mrozy (ale młode egzemplarze trzeba zabezpieczać) i zanieczyszczenie środowiska. Z tego względu może być sadzony w miastach. Miłorząb jest też odporny na ataki chorób i szkodników, choć bywa atakowany przez opieńkę miodową a jego korzenie lubią obgryzać norniki. Wyrtrzymały na suszę, dobrze znosi cięcie. Gleba: Wymaga żyznej i przepuszczlnej gleby ale poradzi sobie i w gorszej. Dobrze znosi bardzo małe napowietrzenie i zasolenie gleby. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie:Ze względu na odporność na niesprzyjające warunki może być sadzony w miastach. Ze względu na powolny wzrost nadaje się do mniejszych ogrodów przydomowych. Dobrze prezentuje się na tle ciemniejszych roślin ze względu na dość jasny kolor liści. Miłorzęby są uważane za rośliny lecznicze - podobno zwalaczają wolne rodniki i poprawiają sprawność umysłową (np. preparat Ginkofar). Stosowane są też w kosmetyce jako zapobiegające zmarszczkom. Liście miłorzębu zawierają miedzy innymi flawonoidy. Uszczelniają one ścianki naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych umiejscowionych pod powierzchnia skóry i zapobiegają ich pękaniu. Ciekawostki: Miłorzęby to jedne z najciekawszych roślin - są żywą skamieliną - występowały już na ziemi przed 1250 milionami lat.
Miłorząb jest jedynym drzewem liściastym należącym do roślin nagozalążkowych. Z tego względu uważany jest za ogniwo łączące paprotniki z drzewami iglastymi.
Jest rośliną długowieczną - może żyć nawet 4000 lat.
Miłorząb pochodzi ze wschodnich Chin.
Najstarszy okaz w Polsce rośnie w ogrodzie przypałacowym w Łańcucie - pochodzi z początku XVIII wieku.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.