Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: W zależności od odmiany od 30 do 50 cm (wysokość z kwiatostanem). Ozdoba rośliny: Żurawki sadzi się w ogrodach przede wszystkim dla ich efektownych liści ale wiele z odmian wytwarza też ciekawe, delikatne kwiatostany często używane w kompozycjach bukietowych.
Kwiaty są małe, zebrane w wiechowaty, ażurowy kwiatostan na bezlistnej łodydze, ognistoczerwone, karminowe, koralowe lub białe. Osadzone na cieńkich, sprężystych szypułkach drżą pod wpływem niewielkiego nawet wiatru, stąd też inna nazwa żurawki - drżączka.
Ciekawsze odmany: Persian Carpet - o liściach purpurowych pokrytych srebrnym wzorem. Can-can - ma liście mocno powcinane, bordo a marmurkowym wzorkiem. Kwiaty białe. Creme Brulee - Liście to połaczenie brązu i złota. Crimson Curls - Ta odmiana ma liście poskręcane, purpurowe, które dają ciekawy efekt. Kwiaty kremowo-białe, dzwonkowate, zebrane w wiechy. Georgia Peach - ma duże liście o brzoskwiniowym kolorze. Lime Rickey - ma ogromne cytrynowo-zielone liście, z czerwonym użyłkowaniem, które szczególnie uwidacznia się w niższych temperaturach. Kwiaty białe, zebrane w luźne wiechy wysokości 40 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Marmalade - odmiana żurawki o silnie pofalowanych liściach oraz dużej zmienności kolorystycznej. Najmłodsze listki intensywnie czerwono-różowe w miarę rozwoju płowiejące do pomarańczowego, potem bursztynowego by ostatecznie nabierają oliwkowo-zielonego koloru. Kwiaty czerwone, zebrane w wiechy, dorastają do 60 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Palace Purple - liście błyszczące, prawie metaliczne, purpurowo lub wiśniowo-czerwone. W kształcie przypominają liście klonu. Kwiaty drobne, beżowe lub białe, zebrane w wiechowate, smukłe kwiatostany. Oryginalna barwa liści jest trwała od wiosny do późnej jesieni. Pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec. Niektóre odmiany kwitną jeszcze w sierpniu. Uprawa: Rośliny dość łatwe w uprawie ale wymagają odpowiedniego stanowiska i zabezpieczenia na zimę.
Nawożenie umiarkowane od wiosny do połowy sierpnia.
Co 3-4 lata warto kępy podzielić, bo pozostawione przez wiele lat w jednym miejscu zaczynają zasychać od środka.
Żurawki rozmnaża się przez podział dorze rozrośniętych kęp - odrywamy pedy boczne od starszych egzemplarzy. Termin podziału : wrzesień-październik. Można też rozmnażać je przez wysiew nasion ale potomstwo może być nie podobne do roślin matecznych. Gleba: Żyzna, lekko wilgotna. Stanowisko: Najlepszy jest półcień ale mogą też rosnąć w cieniu i słońcu. Zastosowanie: Żurawki nadają się na rabaty, obwódki, skalniaki, do obsadzania zbiorników wodnych. Często wykorzystywane do obsadzania pojemników na balkonach i tarasach - jej różnokolorowe liście są wyjątkowo trwałą ozdobą - szczególnie w okresie jesiennym. Ciekawie wyglądają też w grupie; dobierając odpowiednie odmiany można skworzyć kolorową kompozycję. Dobrze czują się w towarzystwie innych cieniolubnych bylin takich jak hosty, tawułki czy bergenie. Żurawki nadają się też na kwiat cięty. Można wykorzystać kwiaty ale też i liście, które ścinane do kompozycji kwiatowych długo zachowują świeżość. Ciekawostki: Moda na uprawę żurawek datuje się od lat 90-tych XX wieku - poczatkowo stosowano je przede wszyskim do obsadzania balkonów i tarasów, jako uzupełnienie roślin kwitnących.
Ojczyzną żurawek jest Ameryka Północna.
Narodową kolekcję żurawek można podziwiać w Miejskim Ogród Botanicznym w Zabrzu. Więcej informacji na stronie :
https://mob.zabrze.pl/narodowa-kolekcja-zurawek/
Odkryta gleba na klombie czy rabacie narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak nadmierne wysuszenie lub zawilgocenie. Obfite opady deszczu mogą spowodować, że gleba stanie się zbyt błotnista, a z drugiej strony silne nasłonecznienie może przyczynić się do jej wysuszenia i zaskorupienia. Odkryta gleba jest też doskonałym miejscem do wysiewania się chwastów, które nie tylko zagłuszają rośliny i niszczą efekt ozdobny jaki chcieliśmy uzyskać ale też pobierają z gleby składniki pokarmowe w ten sposób okradając rośliny uprawne. Rozwiązaniem jest ściółkowanie gleby. Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża. Ściółkowanie zabezpiecza dodatkowo przed zachwaszczeniem gleby, a rośliny które przez ściółke zdołają się przebić są słabsze i łatwiejsze do usunięcia.
więcej informacji na temat ściółkowania gleby w ogrodzie...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.