Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Od 40 do 60 cm, roślina rozrasta się dość powoli, tworząc kępy o szerokości około 30 cm. Ozdoba rośliny: Różowe lub różowopurpurowe kwiaty w kształcie głowy żółwia, rozwijające się na końcach sztywnych łodyg, budową przypominające nieco lwie paszcze. Kwiaty są zamknięte przez większość okresu kwitnienia i otwierają się dopiero na krótko przez opadnięciem. Zebrane są w kwiatostany składające się z 4-8 kwiatów. Oprócz barwy różowej mogą mieć też kolor biały, kremowy lub białoróżowy.
Liście ciemnozielone, lancetowate, po brzegach ząbkowane. Pora kwitnienia: Późne lato i jesień; zaczyna kwitnąć pod koniec sierpnia, kwitnie przez wrzesień i październik. Uprawa: Roślina bardzo wytrzymala na zróżnicowane warunki atmosferyczne i łatwa w uprawie a do tego całkowicie mrozoodporna. Odporna także na ataki szkodników i choroby.
Nie ma specjanych wymagań co do gleby i stanowiska.
Wiosną można zasilic roślinę nawozem wieloskładnikowym - dobrze odżywiona będzie miała cieniejsze liście i mocniej zabarwione kwiaty.
Rozmnażanie przez wysiew nasion lub podział starszych, rozrośnietych egzemplarzy. Termin podziału: maj-czerwiec. Można też spróbować ukorzeniać sadzonki pobierane latem. Gleba: Najlepsza jest dla żółwika gleba żyzna i wilgotna, ciężka, gliniasta ale w zasadzie toleruje każdą glebę od suchej po podmokłą. Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste w ostateczności może być nawet cień. Zastosowanie: Przede wszystkim na rabaty bylinowe, najlepiej wygląda sadzony w większych grupach. Cenną cechą jest dość późny termin kwitnienia - ta wytrzymała roślina ożywi doskonale jesienny ogród. Nadaje się na obsadzanie zbiorników wodnych, większych ogródków skalnych, dzikich zakątków w ogrodzie. Dobrze komponuje się z iglakami oraz roślinami o srebrzystych liściach. Ciekawostki: Ojczyzną żółwika jest południowo-wschodnia część Ameryki Północnej gdzie rośnie na bagnach.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.