Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w pomieszczeniach Wysokość: Przeciętnie od 50 do 80 cm. Wielkość pnącza można regulowac przez odpowiednie przycinanie. Pędy roślin nie ciętych przyrastają rocznie 60 cm lub nawet więcej. Ozdoba rośliny: Kwiaty w kształcie trąbki o płatkach korony podwiniętych na brzegach, osadzone na szypułkach po 3-4 na szczytach pędów. Kolor kwiatów czerwony, biały lub różowy. Gardziel kwiatu żółta.
Dekoracyjne są również liście sundavillii - cienozielone i błyszczące, owalne kształcie. Pędy rośliny długie, wijące się. Pora kwitnienia: Od wczesnego lata do wczesnej jesieni. Uprawa: Roślina nie należy do zbyt łatwych w uprawie. Co prawda przy właściwej opiece może żyć długo ale jeśli popełnimy błędy szybko zmarnieje.
Przede wszystkim potrzebuje odpowiedniej ilości światła, temperatury i wilgotności powietrza.
Pędy sundavilli potrzebują podpór ale dzięki odpowiedniemu cięciu można ograniczyć nieco wzrost i utrzymać krzaczastą formę rośliny. W tym celu należy przyciąć pęd po przekwitnięciu, pozostawiając 5 cm nowego przyrostu. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt intensywne przycinanie spowoduje mniej obfite kwitnienie.
Roślinę w sezonie letnim uprawia się przede wszystkim jako doniczkową na balkony i tarasy. W sezonie letnim wymaga obfitego podlewania 2-3 razy w tygodniu, nadmiar wody z podstawki usuwć.
W lecie powinna być też dokarmiana nawozem płynnym co 14 dni.
Lubi dużą wilgotność powietrza, najlepiej codziennie ją zraszać.
Sundaville są wrażliwe na niskie temperatury - aby dobrze przezimowały potrzebują odpowiednich warunków. Zimą roślina powinna być przeniesiona do pomieszczenia o temperaturze około 13 -21 st.C; należy też jej zapewnić dużą wilgotność powietrza natomiast ograniczmy podlewanie; robimy to dopiero wtedy gdy zaczyna lekko wiednąć. Podlewamy letnią wodą.
Na dwór przenosimy sundavillę dopiero po ostatnich wiosennych przymrozkach - pod koniec maja lub na początku czerwca.
Roślina może być atakowana przez szkodniki: mączlika szklarniowego, wełnowce, przędziorki lub choroby grzybowe.
Można spróbować rozmnożyć roślinę - w tym celu należy wybrać pęd z conajmniej 2 parami zdrowych liści i wierzchłkiem wzrostu. Odcinamy pęd poniżej drugiej pary liści. Sadzonka powinna mieć 8-10 cm długości. Usuwamy dolną parę liści i zanurzamy koniec sadzonki w ukorzeniaczu a natępnie umieszczmy w doniczce z podłożem złożonym w połowie z trofu i piasku. Sadzonkę przykrywamy słoikiem (można wykorzystać mnożarkę). W miarę potrzeby podlewamy. Co jakiś czes zdjemujemy przykrywkę aby roślinka nie gniła. Po 21 dniach można zdjąć przykrywkę a sadzonka powinna zacząć rosnąć. Gleba: Żyzna, próchnicza, z dodatkiem torfu. Stanowisko: Słoneczne (ale nie ostre słońce) lub lekki półcień. Zastosowanie:Przede wszysktim jest to piekne pnącze na balkony i tarasy. Jeżeli balkonu nie posiadamy to można wystawić roślinę w donicy na ogród - np jako ozdobę trawnika lub w kompozycjach z innymi rośliami. Nadaję się do oranżerii, trochę trudniej rośnie w warunkach pokojowych. Ciekawostki: Sunadville zostały wyhodowane przez japońską firmę Suntory, która jest również twórcą innej popularnej rośliny balkonowej - surfinii. Pochodzi od mandevilli, dipladenii pochodzącej z tropikalnych regionów Ameryki Południowej.
Jest rośliną trującą.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.