Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Drzewo liściaste Wysokość: Zwykle drzewo to dorasta do 25 m ale odmiana Umbraculifera to niewysokie drzewko dorastające do 3-4 m. Ozdoba rośliny: Kwiaty w kolorze białym z żółtą plamką, typu motylkowatego, zebrane w duże, zwisające grona. Mają silny, przyjemny zapach. Po przekwitnięciu tworzą płaskie strąki z nasionami.
Liście jasnozielone, pierzaste, eliptyczne. Korona ma budowę luźna i nieregularną.
Kora ciemna z pęknięciami. U nasady liścia ma ciernie.
Odmiana Umbraculifera nie zakwita ale ma za to dekoracyjną zwartą koronę w kształcie kuli i nie posiada cierni. Przeważnie jest szczepiona na wysokim pniu. Pora kwitnienia: Od maja do czerwca. Może powtarzać kwitnienie. Uprawa: Drzewo bardzo łatwe w uprawie, niewybredne i odporne na niesprzyjające warunki. Dobrze znosi suszę i zanieczysczone miejskie powietrze. Znosi dobrze cięcie, można stosować je w celu zagęszczenia lub formowania korony. Gleba: Ma niewielkie wymagania glebowe, może rosnąć zarówno w glebie piaszczystej jak i ilastej lub gliniastej; suchej lub wilgotnej. Znosi gleby zasadowe. Wysusza podłoże w głebszych warstwach a warstwę wierzchnią wzbogaca w azot. Stanowisko: Drzewo wybitnie światłolubne. Zastosowanie:Jako drzewo ozdobne, często sadzone w parkach. Nadaje się do miejskich ogrodów i zarzewień ulicznych. Odmiana Umbraculifera może być sadzona w niewielkich ogrodach. W ogrodzie stanowi sliny, geometryczny akcent, który najlepiej prezentuje się na spokojnym tle.
Jest roślina miododajną (miód akacjowy) oraz rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są kwiaty.
Kwiatostany robinii zwanej popularnie akacją doskonale smakują w cieście naleśnikowym. Wykorzystuje się również drzewno pozyskiwane z robinii - jest ono jasne, lekkie ale twarde i odporne na gnicie. Ciekawostki:
Drzewa znane w Polsce jako akacje to właściwie robinie sprowadzone z Ameryki Północnej przez botanika Jana Robin do Francji w 1600 roku. Prawdziwe akacje to drzewa strefy gorącej rosnące w Afryce i Australii.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.