Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Pnącze wieloletnie Wysokość: W naszych warunkach klimatycznych osiąga 5-7. Rośnie wolno. Ozdoba rośliny: To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim dużą masę liści, które pokrywają pędy. Liście są sztywne, błyszczące, najczęściej trójklapowe lub pięcioklapowe. Wykazują dużą zmienność kształtów nawet na jednej roślinie. W zależności od odmiany iście mogą być wybarwione, najczęściej pstre lub plamiste.
Pędy bluszczu zaopatrzone są w krótkie korzonki czepne i dlatego samodzielnie potrafią wspinać się na mury, drzewa, płoty, kamienie. Jeżeli nie napotka na swej drodze niczego po czym może się piąć to po prostu płoży po ziemi.
Kwiaty bluszczu są zielonkawożółte, w kulistych baldachach, nie mają wiekszego znaczenia zdobniczego. Kwitną okazy tylko wysoko wspinające się, starsze i rosnące przy tym w południowo-zachodnich regionach kraju. Owoce ma czarne, dojrzewają w maju następnego roku po kwitnięciu. Ciekawe odmiany : Goldheart - odporna na mróz, o drobnych, zółtozielonych liściach. Hibernica - odmiana bardzo silnie rosnąca, o największych zielonych liściach, średnio wrażliwa na mrozy, zimuje pod okryciem. Minor Marmorata - o drobnych, zielono-białych liściach, odporna na mrozy. Kolor biały utrzymuje się na młodych liściach, na starszych zanika. Woerneri - Silnie rosnąca odmiana o sztywnych, średnich, grubych i ciemnozielonych lisciach. Nadaje się jako roślina okrywowa zamiast trawnika. Pora kwitnienia: Wrzesień-październik. Uprawa: Bluszcz jest odporny na niekorzystne warunki. W odpowiadających mu warunkach jest jednym z najbardziej długowiecznych pnączy. Jest bardzo wytrzymały na zacienienie, w miejscach gdzie niewiele roślin może się utrzymać. Ma niestety dość duże wymagania glebowe. Na terenach o surowszych zimach czasem przemarza - marzną te części, ktore wystają ponad warstwę śniegu. Jest za to odporny na zanieczyszczenie powietrza - może być sadzony w miastach.
Przed sadzeniem bluszczu należy odpowiednio przygotować podłoże, wzbogacając je kompostem lub torfem. Najlepsza pora sadzenia to maj i sierpień ale można do sadzić właściwie przez cały okres wegetacji. W następnych latach wystarczy dwukrotne zasilanie w maju i lipcu nawozem wieloskładnikowym. W okresach suszy powinno się bluszcz podlewać.
Rozmnażanie bluszczu niemal wyłącznie metodą wegetatywną z sadzonek, które bardzo łatwo się ukorzeniają o każdej porze roku.
Gleba: Ma duże wymagania, dobrze rośnie na żyznej, próchniczej, wapiennej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Stanowisko: Doskonale znosi zacienienie, unika pełnego nasłonecznienia. Zastosowanie:Bluszcze wykorzystuje się do pokrywania ścian budynków - szczególnie malowniczo wygląda przy różnego typu kamiennych murkach, schodach i niskich ogrodzeniach. Jeżeli chcemy bluszczem okryć ściany , nie powinniśmy kierować pierwszych pędów na ścianę. Muszą się one rozrosnąć na ziemi wzmacniając roślinę i dopiero w kolejnych latach można kierować je ku gorze. Aby pędy bluszczu szybciej i równomiernie pokryły ścianę lub inną powierzchnię, należy kilkakrotnie w ciągu roku uszczykiwać wierzchołki pedów. Ciekawy efekt daje obsadzanie bluszczem pnie grubych drzew. Można go stosowć zamiast trawy jako roślinę kobiercową (zadarniającą) głównie w miejscach silnie zacienionych, pod północnymi ścianmi budynkow lub pod drzewami. Bluszcz może być też wykorzystywany w tworzeniu kompozycji w pojemnikach i dużych donicach a śćiete gałązki bluszczu nadają się jako zielony dodatek do kompozycji kwiatowych i innych aranżacji. W wazonie są trwałe i zwykle ukorzeniają się w wodzie - mogą być potem przesadzone do ogrodu. Ponieważ wolno rośnie doskonale nadaje się do małych ogródków przydomowych i działek.
Ciekawostki: Ojczyzną bluszczu jest Europa Południowa, gdzie może dorastać do 30 m.
W przeszłości był bardzo popularną rośliną sadzoną w ogrodach o romantycznym charakterze.
Narodową kolekcję rodzaju Hedera można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego . Więcej informacji na stronie : http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.