Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Magnolia brooklińska wyróżnia się cytrynowożółtymi, pachnącymi kwiatami
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Odsłon: 36739
Typ rośliny : Drzewo liściaste Wysokość: Średniej wielkości drzewo, po 20 latach dorasta do 5-6 m wysokości i 3 m szerokości. Rośnie dość szybko. Ozdoba rośliny: Okazałe, cytrynowożółte, kielichowate kwiaty o efektownym wyglądzie, delikatnie pachnące.
Liście eliptyczne, ciemnozielone i błyszczące, jesienią ładnie się wybarwiają, na zimę opadają.
Drzewo ma piramidalny pokrój i zwartą budowę korony. Pora kwitnienia: Kwitnie później niż większość magnolii - na przełomie maja i czerwca. Kwiaty ukazują się równolegle z liścimi i nie są narażone na wiosenne przymrozki, co zdarza się innym rodzajom magolii. Długo pozostają na gałęziach. Czasem pojawiają się też latem. Uprawa: Magnolie są niezbyt łatwe w uprawie; młode rośliny trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Nie lubi przesadzania ze względu na kruche i wrażliwe korzenie.
Jest za to bardziej mrozoodporna od innych magnolii - bez problemu znosi temperaturę -26 st.C.
Jest wrażliwa na rodzaj podłoża i susze, szczególnie w okresie od maja do lipca. Warto z tego względu śćiółkować ziemię wokoło.
Nie powinno się również przycinać pędów magnolii brooklińskiej.
Może być nawożona ale nawozami nie zawierającymi wapnia. Gleba: Wymaga gleby żyznej, średnio wilgotnej, przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym(5-6 pH), wzbogaconej torfem lub obornikiem. Stanowisko: Miejsce osłoniete od wiatru, nasłonecznione lub lekko cieniste. Zastosowanie: Może być sadzona w ogrodach przydomowych, na działkach i w parkach. Najlepiej wygląda w wyeksponowanych miejscach, na tle trawnika lub budynku. Nadaje się do niezbyt dużych ogrodów, rarytas dla miłośników rzadkich i nietypowych roślin. Ciekawostki : Magnolię brooklińską wyhodowano w 1954 roku w Brooklyn Botanical Garden - stąd jej nazwa. Jest mieszańcem magnolii purpurowej z magnolia drzewiastą.
Warto zobaczyć szlak kwitnącej magnolii w Cieszynie. Mieszkańcy tego miasta od stuleci kochają te rośliny; pierwsze okazy posadzono w Cieszynie około 1800 roku. Na przejście całej trasy potrzeba około pół godziny ale można również zwiedzić inne miejsca gdzie rosną magnolie: Górę Zamkową, park przy szpitalu czy Masarykove Aleje w Czeskim Cieszynie. W Muzeum Ślaska Cieszyńskiego oraz informacji turystycznej można zakupić folder z mapką najpiekniejszych i najstarszych okazów.
Więcej informacji...
Jeżeli do Cieszyna za daleko to piękne magnolie moża też podziwiać w parku w Kórniku koło Poznania.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.