Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście Wysokość: Bardzo duży krzew, dorasta do 4 m wysokości, szeroko się rozrasta. Ozdoba rośliny: Białe, duże, kuliste kwiatostany podobne do kwiatów hortensji. Przekwitając lekko różowieją. Kwiaty nie mają słupków i pręcików i nie wydają nasion i owoców.
Są też odmniany o kwiatach w kształcie płaskich baldachów, w których brzeżne kwiaty są mniejsze i płonne a wewnętrzne są mniejsze, mają dzownkowaty kształt i sa płodne. Te odmiany wydają małe, kuliste ,czerwone owoce, które są trujące.
Gałęzie kaliny koralowej obciążone kwiatostanami lekko zwisają.
Liście kaliny koralowej są duże, intensywnie zielone, jesienią przybierają piekna purpurowoczerwoną barwę. Pora kwitnienia: Koniec maja i czerwiec. Uprawa: Krzew trudniejszy w uprawie. Co prawda roślina jest odporna na mrozy i zanieczyszczone powietrze, nie wymaga nawożenia i może rosnąc w nieco gorszej glebie ale bywa często atakowana przez szkodniki. Najczęściej atakują ją czarne mszyce, które oblepiają masowo młode pędy. Zatakowana roślina ma pozwijane i zniekształcone pędy. Kalina bywa też atakowana przez larwy i osobniki dorosłe szarynki kalinówki. Zaatakowane rośliny należy spryskać preparatem owadobójczym, co w przypadku wiekszych krzewów jest dość uciążliwe.
Krzew nie wymaga regularnego cięcia, usuwa się jedynie pędy uszkodzone. Co pewien czas można wykonać ciecia odmładzające polegające na silnym przycieciu wszystkich pędów na wysokości około 20-30 cm nad ziemią. Termin cięcia od lipca do sierpnia.
Gleba: Żyzna i wilgotna ale może też rosnąć w glebie uboższej lecz wtedy jest mniej odporna na ataki szkodników. Stanowisko: Słoneczne i osłoniete od wiatrów. Może rosnąć w lekkim półcieniu ale w pełnym słońcu obficiej kwitnie. Zastosowanie:Ze względu na duże rozmiary najbardziej nadaje się dużych ogrodów podmiejskich i wiejskich oraz parków. Dobrze wygląda na tle trawnika lub na obrzeżach ogrodu. Ciekawostki: Kalina koralowa jest jednym z najstarszych uprawianych krzewów.
Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, rośliny do wiosennego ogrodu, galeria krzewów, krzewy na żywopłoty, kwiaty_ciete.php, mowa kwiatów.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.