Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście Wysokość: Róże pnące zwane też czepnymi moga dorastać w zależności od odmiany od 2 do 6 m. Ozdoba rośliny: Jak u wszystkich rodzajów róż największą ozdobą są piękne kwiaty o szerokiej skali barw - od białych przez kremowe, różowe, żółte, pomarańczowe i łososiowe po krwisto czerwone i ciemno szkarłatne. Niektóre odmiany są lekko pachnące inne bez zapachu.
Zdrowe liście są najlepszym tłem dla kwiatów. Pędy odmian najwyższych są miekkie, cieńkie i wiotkie, u odmian niższych są silne, grube i prosto wzniesione. Odmiany warte polecenia: New Dawn - stara odmiana o bladoróżowych kwiatach, dorasta do 3m, jedna z najwytrzymalszych na mrozy, powtarza kwitnienie. White New Dawn - pochodząca od poprzedniej ale wolniej rosnąca (2,5m), o białych kwiatach, wytrzymała na mrozy. Coral Dawn - również pochodzi od New Dawn, ma koraloworóżowe, pachnące kwiaty, dorasta do 3m. Blaze Superior - o szkarłatnoczerwonych kwiatach, dorasta do 2,5 m. Don Juan - półpnąca, o krótszych i grubszych pędach, aksamitnoczerwona, pachnąca.
Inne odmiany godne polecenia : Climbing Carina, Lawinia - kwiaty różowe, Lykkefund, Climbing Vigro - kwiaty białe, Goldstern, Casino - kwiaty żółte,
Compassion - kwiaty łososioworóżowe, silnie pachnące,
i wiele, wiele innych... Pora kwitnienia: Zwykle mają jeden okres kwitniena - najczęściej od czerwca do lipca, ale wiele odmian kwitnie z niewielkimi przerwami od czerwca do pierwszych mrozów. Kwitną bardzo obficie - szczególnie przy pierwszym kwitnieniu. Uprawa: Roże pnące są zwykle dość łatwe w uprawie ale wymagają odpowiedniego miejsca, nawożenia i podlewania. Są dość odporne na mrozy ale w regionach o ostrzejszym klimacie wymagają okrycia na zimę. Dodatkowo trzeba zrobić kopczyki, które rozgarnia się na wiosnę, zwykle pod koniec marca.
Często zalicza się je do pnaczy ale do pnaczy nie należą bo nie potrafią same się pnąć. Pędy trzeba przywiązywać do podpór - kratek, pergoli lub bramek.
Roże pnące nie wymagają przycinania, poza chorymi, zaschniętymi lub złamanymi gałązkami.
Najlepszą porą sadzenia jest jesień - od drugiej połowy października do pierwszych przymrozków. W glebach wilgotnych lepiej sadzić je wiosną przez cały kwiecień, gdyż w takich warunkach sadzone jesienią mogą zmarznąć. Jeżeli gleba jest nieodpowiednia można ją poprawić dodając do dołka kompostu lub lub torfu i nawozów mineralnych. Posadzone krzewy obficie podlać. Gleba wokół krzewów powinna być wolna od chwastów - najlepiej ją wyściółkować.
Gleba: Rosną w różnych typach gleb, byle niezbyt ciężkich i podmokłych ani piaszczystych. Stanowisko: Ciepłe, słoneczne lub lekki półcień. Zastosowanie: Róże pnące to prawdziwe skarby w ogrodzie, dają doskonałe efekty dekoracyjne zajmując niewiele powierzchni w ogrodzie. Najlepiej sadzić je w bezpośrednim otoczeniu tarasu,czy altany. Może być też sadzona przy łukach, szpalerach, kratkach czy pergolach. Łatwo za pomocą róż pnących zakamuflować mniej ciekawe miejsca, np mury. Ciekawostki: Ojczyzną róż jest Azja Środkowa ale do Europy dotarły z Bliskiego Wszchodu.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.