Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew iglasty Wysokość: osiąga około 10 m wysokości w zależności od odmiany. Może mieć formę wysokiego krzewu lub drzewa o kolumnowym pokroju. Ozdoba rośliny: Gałązki szczelnie pokryte łuskowatymi igłami, które po roztarciu wydzielają charakerystyczny, żywiczny zapach. Kolor igieł w różnych odcienach zielonego: od żywozielonych przez żółtozłociste do niebieskozielonych. Są też żywotniki, które mają końcówki łusek w kolorze białym.
Najczęściej żywotniki mają kształt wąski, kolumnowy, który z wiekiem może zmienić się na jajowaty. Są też odmiany o kształcie kulistym. Ciekawe odmiany: Żywotnik zachodni Aurescens - popularna odmiana o złocistym zabarwieniu, dorastająca do 8 m wys. zachowuje zwarty, kolumnowy pokrój. Żywotnik zachodni Brabant - o jasnozielonej barwie gałązek i stożkowatym pokroju. Rośnie szybko - do 30 cm na rok, nie przerzedając się. Żywotnik zachodni Szmaragd - ma gałazki w kolorze soczystej zieleni oraz proporcjonalny pokrój, dorasta do 4 m cały czas zachowując kształt regularnego, wąskiego stożka. Żywotnik zachodni Smaragd Variega - o szmaragodwych igłach nakrapianych kremowo na końcówkach.
Do małych ogrodów nadają się odmiany Globosa i Compacta osiągające wysokość i średnicę do 1,5m. Globosa tworzy niemal regularne kule z kolei Compacta stożek. Gałązki są drobne i gęsto osadzone.
Bardzo niska jest odmiana Hoseri - wolno rośnie i osiąga jedynie 50 cm wyskokości.
Odmiana Columna przypomina pokrojem wąski, tępo zakończony słup, wyrasta do 3 m i nadaje się do tworzenia szpalerów. Uprawa: Żywotniki zachodnie są dość łatwe w uprawie, choć mają pewne wymagania. Źle rosną na stanowiskach zbyt suchych i wietrznych. Na niekorzystne warunki reagują ogałacaniem dolnych gałęzi. Nie lubią też zachwaszcznia, najlepiej ziemię wokoło wysypać korą. Dobrze znoszą mrozy. Większość żywotników dobrze reaguje na ciecie.
Można spróbować rozmnożyć tuje przez ukorzenianie sadzonek. Sadzonki pobiera się albo w marcu, zanim zacznie się okres wzrostu rośliny, albo w okresie od końca sierpnia do grudnia. Więcej na ten temat w artykule rozmnażanie roślin. Gleba: Najlepiej rośnie w glebie średnio żyznej, lecz wilgotnej. Niektóre odmiany zadowalają się glebą piaszczystą lub piaszczysto-gliniastą. Stanowisko: Najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Zastosowanie: Żywotniki są ostatnio bardzo popularne i chętnie sadzone w ogrodach ze względu na dekoracyjny wyglad prze cały rok, łatwość uprawy oraz spory wybór odmian. Można z nich tworzyć szpalery i żywopłoty, które są gęste i nie wymagają formowania. Doskonale nadają się na zielone tło dla rabat kwiatowych. Odmiany kuliste ciekawie wygladają na tle trawników, odmiany o kolumnowym pokroju można posadzić niedaleko furtki lub bramy. Odmiany karłowe nadają się do małych ogrodków i na skalniaki. Ciekawostki: Żywotniki zachodnie pochodzą z Ameryki Północnej. Od połowy XVI wieku uprawiane są w parkach i ogrodach Europy. Szczególne zastosowanie znajdowały w ogrodowych kompozycjach geometrycznych, tak zwanych. parterach charaktrystycznych dla ogrodów okresu baroku.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.