Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Duży krzew, dorasta przeciętnie do 3 m. ale może też mieć wieksze rozmiary. Szeroko się rozrasta, tworzy liczne odrosty korzeniowe. Ozdoba rośliny: Rokitnik, mimo że jest rośliną krajową ma dość egzotyczny wygląd. Delikatne gałęzie pokryte są szarozielonymi liśćmi, które od połowy sierpnia wprost oblepione są pomarańczowymi owockami. Owoce pozostają na gałązkach aż do końca zimy.
Kwiaty rozwijają się przed liśćmi, są niepozorne, żółte, o charakterystycznym zapachu. Rokitnik jest rośliną dwupienną - owocują tylko egzemplarze żeńskie. Aby uzyskać owoce trzeba posadzić parę roślin żeńskich i przynajmniej jedną męską.
Pędy rokitnika są pokryte ostrymi cierniami a liście przypominają liście wierzby. Pora kwitnienia: Marzec - kwiecień. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie i niewymagająca. Jest wytrzymała na suszę, mrozy, zanieczysczenie powietrza. Jedyna trudnością jest silne rozrastanie się krzewu w związku z czym potrzebuje dość dużo miejsca a może też zagłuszać sąsiadujące rośliny.
Krzewy rokitnika nie wymagają cięcia: wystrczy jedynie usuwć suche pędy.
Rozmnażać można rokitnika na dwa sposoby - poprzez odrosty korzeniowe lub przez wysiew nasion. Z dojrzałych owoców usuwa się miąższ, a nasiona płucze i suszy. We wrześniu wysiewa się je do gruntu - po około 4 tygodniach powinny wykiełkować. Gleba: Krzewy rokitnika najlepiej rosną w glebach lekkich, piaszczystych i suchych z dużą zawartością wapnia. Może rosnąć w zasolonej glebie. Stanowisko: Roślina wybitnie światłolubna. Zastosowanie: Roślina jest dekoracyjna przez prawie cały rok ale nadaje się tylko do większych ogrodów lub leśnych działek. Najlepiej sadzić go przy ogrodzeniu - można też tworzyć z niego nieformowane żywopłoty. W tedy poszczególne egzemplarze sadzić co 1 m. Często stosuje się rokitniki do umacniania wydm piaskowych, stromych zboczy i skarp.
Cennym surowcem są owoce rokitnika zawierające duże ilości witaminy C,B,E,F, karoten i pektyny. Nadają się one na przetwory - galaretki, marmolady, dżemy i soki.
Ciekawostki: Krzewy rokitnika rosną dziko na wybrzerzu Bałtyku.
W Rosji nazywa się go ananasem syberyjskim.
Owoce rokitnika są naturalnym kosmetykiem używanym przez mieszkanki Syberii i Tybetu, które z zmiażdżonych owoców robią maseczki przeciwzmarszczkowe.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.