Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zimozielony Wysokość: Krzewinka o wysokości od 20 do około 60 cm. Ozdoba rośliny: Barwne, drobne kwiaty o rurkowatej koronie, zebrane w wielokwiatowe, szczytowe grona. Barwa kwiatów może być fioletowa, fioletoworóżowa, różowa, bladoróżowa, liliowa, czerwona, purpurowoczerwona lub biała. Niektóre odmiany mają kwiaty pełne.
Pędy wrzosów są rozgałęzione, gęsto ulistnione. Liście są drobne, igiełkowe i nastroszone najczęściej w kolorze zielonym.
Zimozielone ulistnienie ma również wartość dekoracyjną - szczególnie odmiany o efektownie wybarwionych liściach np. złocistożółtych, szarosrebrzystych lub pomarańczowo żółych. Pora kwitnienia: Od końca lipca do października z nasileniem na wrzesień. Uprawa: Roślina wymaga trochę starania przy uprawie. Jak większość roślin wrzosowatych ma pewne wymagania. Przed wysadzeniem wrzosów należy przygotowć odpowiednie podłoże - wzbogacić ziemię w kwaśny i niewapnowany torf oraz przekompostowaną korę. Po posadzeniu glebę wokoło wyściółkować korą sosnową co ograniczy wysychanie gleby i zahamuje wzrost chwastów. Wszystkie rośliny wrzosowate należy podlewać wodą bezwapienną. Rośliny wrzosowate powinny być sadzone w większych grupach - sprzyja to wytworzeniu specyficznego mikroklimatu korzystnego dla nich. Przed nadejściem mrozów krzewinki należy obficie podlać i zabezpieczyć na zimę okrywając je stroiszem.
Aby wrzosy dobrze się rozkrzewiły i tworzyły zwarte kępy trzeba corocznie przycinać ich pędy. Robi się to na wiosnę, w kwietniu - odcinamy pędy poniżej miejsca, w którym wytworzyły się zeszłoroczne kwiaty. Używamy sekatora a w przypadku większych powierzchni nożyc do żywopłotów.
Rozmnażanie wrzosów przeprowadza się z sadzonek pędowych lub odkładów poziomych. Sadzonki sporządza się w pierwszej połowie sierpnia z pędów półzdrewniałych. Z 1/3 pędu usuwamy liście, koniec zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do skrzynek napełnionych mieszanką torfu i piasku. Nakrywamy słoikiem. Podłoże przy sadzonkach powinno być wilgotne.
Przy starannym zraszaniu powinny się ukorzenić w ciągu 4-6 tygodni.
Zimą sadzonki powinny stać w jasnym pomieszczeniu o temp. 10-15 st.C. Inną metodą jest kopczykowanie. W końcu czerwca lub w lipcu usypuje się wokół podstawy rośliny kopczyk z mieszanki torfu i piasku. Kopczyk utrzymujemy w stanie wilgotnym. Wiosną następnego roku oddziela się ukorzenione pędy od rośliny matecznej. Gleba: Lekka, przepuszczalna, próchnicza i przede wszystkim kwaśna i wilgotna. Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień. Zastosowanie:Przede wszystkim do obsadzania ogródków wrzosowiskowych lub jako towarzystwo różaneczników i azalii czy karłowatych roślin iglastych. Wrzosy są doskonałymi roślinami okrywowymi - często można z nich uzyskać wielobarwne i trwałe kobierce, zwłaszcza jeżeli zastosujemy odmiany o wybarwionych liściach. Nadają się też do ogródkow skalnych, lub na obrzeża rabat. Wrzosy kupione w pojemnikach są wprost niezastąpioną rośliną do jesiennych dekoracji balkonów i tarasów.
Wrzosy to też rośliny użyteczne - ich kwiaty są miododajne, wykorzystuje się je również jako surowiec zielarski. Ciekawostki: Wrzosy pochodzą z zachodniej i środkowej Europy oraz Afryki.
Ogromne obszary kwitnących wrzosowisk znajdują się na terenach opuszczonych poligonów wojskowych w Bornem-Sulinowie. Tereny te są obecnie udostępnione do zwiedzania.
Innym miejscem, w którym znajdują się duże połacie wrzosowisk jest Przemkowski Park Krajobrazowy na Dolnym Šląsku.
Tematy pokrewne: Wrzosowisko, krzewy trudniejsze w uprawie, krzewy łatwe w uprawie,
kalendarz kwitnienia krzewów, galeria krzewów, cięcie krzewów,
rośliny do jesiennego ogrodu, rośliny na skalniak, mowa kwiatów.
Odkryta gleba na klombie czy rabacie narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak nadmierne wysuszenie lub zawilgocenie. Obfite opady deszczu mogą spowodować, że gleba stanie się zbyt błotnista, a z drugiej strony silne nasłonecznienie może przyczynić się do jej wysuszenia i zaskorupienia. Odkryta gleba jest też doskonałym miejscem do wysiewania się chwastów, które nie tylko zagłuszają rośliny i niszczą efekt ozdobny jaki chcieliśmy uzyskać ale też pobierają z gleby składniki pokarmowe w ten sposób okradając rośliny uprawne. Rozwiązaniem jest ściółkowanie gleby. Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża. Ściółkowanie zabezpiecza dodatkowo przed zachwaszczeniem gleby, a rośliny które przez ściółke zdołają się przebić są słabsze i łatwiejsze do usunięcia.
więcej informacji na temat ściółkowania gleby w ogrodzie...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.