Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Niewielka roślina o wyoskości 10-20 cm. Ozdoba rośliny: Drobne kwiaty zebrane w główkowate, kuliste kwiatostany o średnicy 2 cm, na pędach wyrastających ponad poduszki liści. Barwa kwiatów najczęściej amarantowa ale są też odmiany w kolorze białym, różowym, niebieskawym lub purpurowym.
Liście zawciąga nadmorskiego są wąskie, trawiaste i tworzą zwarte, kuliste, ciemnozielone poduszki. Pora kwitnienia: Od końca maja do września. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, niewybredna i wytrzymała. Odporna na niską temperaturę. Dobrze sie rozrasta ale co pewien czas trzeba przesadzać i odnowić kępy tej byliny usuwając części obumarłe.
Rozmnażanie przez podział poduszek wiosną lub po przekwitnięciu.
Można też rozmnażać z nasion wysiewanych od maja do lipca do zimnego inspektu lub na rozsadnik, siewki pikować, na miejsce stałe wysadzić we wrześniu. Gleba: Najlepsza jest gleba piaszczysta, przepuszczalna, może być sucha i zasolona. Zawciąg nadmorski nie lubi gleby ciężkiej - roślina w niej zamiera. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie: Zawciąg nadmorski nadaje się do ogrodków skalnych oraz do obsadzania szczelin w murkach lub jako roślina zadarniająca. Do nadmorskich ogrodów o słabej, piaszczystej glebie. Nadaje się na kwiat cięty do niewielkich bukiecików. Ciekawostki: Roślina występuje w stanie dzikim na przybrzeżnych obszarach Europy Północnej i Środkowej, również w Polsce.
Wizerunek zawciąga nadmorskiego znajdował się na rewersie trzypensówek emitowanych w latach 1937-1952.
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.