Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Dorasta do 1,5 m wyskości i 1,5 m szerokości. Rośnie wolno. Ozdoba rośliny: Ten wiecznie zielony krzew ma ma twarde, matowozielone, skórzaste liście.
Kwiaty są żółtawobiałe, drobne, zebrane w wiechy, pięknie pachną. Niektóre odmiany wytwarzają czerwone jagody w postaci małych kuleczek, które często utrzymują się aż do następnego kwitnienia.
Krzewy skimii mogą wystepować w wersji męskiej, żenskiej oraz obupłciowej.
Odmiany obupłciowe (np. skimmia japonica reevesiana) może mieć na jednym krzewie zarówno kwiaty jak i jagody. Odmiany jednopłciowe mają kwiatostany męskie i żeńskie na osobnych egzemplarzach. Krzewy męskie są bardziej ozdobne ze względu na rozmiary kwiatów. Jeden krzew męski może zapylić trzy krzewy żeńskie. Pora kwitnienia: Kwiecień - maj. Uprawa: Krzew zaliczny do wrzosowatych, trochę trudniejszy w uprawie i wymagający odpowiednich warunków. Nie służy mu ostre słonce ani susza - wtedy wskazane jest podlewanie krzewu. Przy nadmiarze słońca liście skimii żółkną, dlatego najlepiej sadzić ten krzew w pobliżu większych drzew, które będą go ocieniały. Żołkniecie liści może być też spowodowane żbyt alkaliczną glebą. Skimia nie jest też całkiem odporna na mrozy, szczególnie młode egzemplarze powinny być okrywane na zimę. Jest za to odporna na zanieczysczenie śrosowiska - może być sadzona w miejskich ogródach. Może chorować na plamistość liści - chore części rośliny usunąć a krzew spryskać odpowiednim preparatem.
Przycinanie nie jest konieczne, chyba, że w celach kosmetycznych - wtedy zabieg wykonać wiosną.
Najlepszy termin sadzenia skimii to przełom września i października lub marca i kwietnia. Po zasadzeniu podlewamy skimię przez co najmniej miesiąc.
Rozmnażanie poprzez pobieranie sadzonek latem. Wczesnym latem pobiera się sadzonki zielone, późnym półzdrewniałe. Ukorzeniać w torfie. Ukorzenianie niestety trwa dość długo. Gleba: Najlepsza jest gleba zakwaszona ale dobrze znosi też inne gleby z wyjątkiem odmainy Skimmia Japonica Reevesiana, która nie toleruje podłoża wapiennego. Skimie źle rosną w ziemi przesuszonej. Stanowisko: Lubi cień lub półcień. Nie toleruje pełnego słońca, które może poparzyć liście. Skimie lepiej kwitną posadzone w odpowiednim stanowisku. Zastosowanie:Skimia doskonale nadaje się do obsadzania cienistych, zacisznych i wilgotnych miejsc w ogrodzie. Może być sadzona na wrosowisku, ciekawie wygląda w połączeniu z mniejszymi rododendronami, azaliami lub pierisem czy enkiantem. Nadaje się do ogrodów w stylu japońskim. Ciekawostki: Skimie pochodzą z Himalajów i rejonów Dalekiego Wschodu.
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.