Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie Wysokość: Niska roślina o pedach kwiatowych o wysokości do 20 cm. Ozdoba rośliny: Kuliste kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany, zbite o stożkowatym kształcie.Barwa kwiatów najczęściej szafirowo-niebieska ale są też odmiany o barwie niebiesko-fioletowej lub białej. Z jednej cebuli wyrasta od 3 do 8 kwiatostanów.
Liście równowąskie, odziomkowe. Pora kwitnienia: Kwitnie od połowy kwietnia do połowy maja. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie ale wymaga corocznego zasilania i podlewania w czasie suszy.
Cebulki sadzi się we wrześniu na głębokość 8-10cm. W jednym miejscu może rosnąć parę lat. Wytwarza wiele cebulek przybyszowych. Gleba: Piaszczysta, próchnicza, przepuszczalna o małej zawartości wapnia, dostatecznie wilgotna od wczesnej wiosny do maja.
Stanowisko: Moze rosnąć w słońcu lub półcieniu. Zastosowanie: Jak wszystkie drobne kwiaty najlepiej wygląda w większej masie, nadaje się do ogródków skalnych, na obwódki, rabaty, grupami na trawnikach lub pod krzewami ozdobnymi, na kwiat cięty do małych wazoników. Kwiaty ścinać gdy są prawie całkowicie rozwinięte.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.