Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Drzewo iglaste Wysokość: Z reguły, w naszych warunkach osiąga maksymalnie 20 -25 m ale najczęściej dorasta do 12 m wysokości i 4 m szerokości, na co potrzebuje około 20 lat. Istnieją też odmiany karłowe cedru himalajskiego, przeznaczone do nasadzeń w ogrodach. Ozdoba rośliny: Zawsze zielone gałązki pokryte igłami o zabarwieniu, zależności od odmiany, niebieskozielonym, szarobniebieskim, zilonożóltym lub żółtym. Igły są miekkie, ułożone spiralnie na pędach, zebrane w pęczki. Długośc igieł do 4 cm . Pokrój drzewa stożkowaty o lekko zwisajacych pędach i wierzchołku. Szyszki jajowate o długości około 10 cm, początkowo pokryte są niebieskawym nalotem, z czasem zmieniają kolor naczerwonobrązowy. Ciekawe odmiany: Cedr himalajski Aurea - o złocistym wybarwieniu igieł. Bardziej wrażliwy na mrozy, potrzebuje zacisznego stanowiska. Wysokość od 3 do 5 m, rośnie wolno. Cedr himalajski Feelin' Blue - odmiana wolno rosnąca, początkowo o płaskim a następnie kopulastym, zwisłym pokroju. Kolor igieł niebieskozielony. Osiąga wysokość 0,5 do 1 m i szerokośc od 1,5 do 2,5 m na co potrzebuje co najmniej 10 lat. Cedr himalajski Golden Horizon - ma młode igły w kolorze żółtym. Odmiana ta dorasta do 2-5 m wysokości, ma pokrój rozłożysty, konary ułożone poziomo, zwykle szerszy niż wyższy. Wrażliwy na silne mrozy. Cedr himalajski Karl Fuchs - o wysokości od 5 do 10 m, dość szybkim wzroście i pokroju szerokostożkowym. Igły koloru szaroniebieskiego. Bardziej odporny na mrozy niż forma wyjściowa. Uprawa: Cedry himalajskie są niestety dość mało odporne na mrozy, szczególnie młodsze rośliny. W pierwszych latach uprawy wymagają okrywania na zimę. Starsze okazy są bardziej odporne na zimową aurę. Lepiej udają się w cieplejszych regionach Polski. Potrzebują też zacisznego miejsca, mają za to niewielkie wymagania glebowe.
Mogą być atakowane przez mszyce lub przez niektóre grzyby niszczące korzenie drzewek. Gleba: Nie ma specjalnych wymagań glebowych - wystarczy przeciętna ziemia ogrodowa. Może rosnąć w glebie piaszczystej, piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotne i z dobrym drenażem. Odczyn obojętny, może też rosnąć na glebach wapiennych lub lekko kwaśnych. Stanowisko: Słoneczne, zaciszne ale u odmiany Golden Horizon posadzonej w pełnym słońcu mogą brązowieć igły. Zastosowanie: Cedry himalajskie sadzi się w parkach i ogrodach jako drzewo ozdobne. Nadają się do wszelkich kompozycji ogrodowych ale najlepiej wygląda posadzony pojedyńczo (jako soliter). Niektóre odmiany, przede wszystkim karłowe nadają się do uprawy w pojemnikach albo do posadzenia na skalniku. Nadają się do małych lub średniej wielkości ogrodów ze względu na dość powolny wzrost.
Cenione jest drewno cedrowe używane w budownictwie i meblarstwie. Ciekawostki: Cedr himalajski pochodzi z Azji - rośnie w Himalajach od Afganistanu po Nepal, na terenach górzystych.
Jest to najbardziej rozpowszechniony gatunek cedru.
Cedry to drzewa z rodziny sosnowatych.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.