Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu Wysokość: Pędy mogą mieć od 25 do 75 cm. Ozdoba rośliny: Kwiaty o wesołych barwach - pomarańczowe i żółte w rożnych odcieniach. Koszyczki kwiatowe o średnicy 6-10 cm są różnej budowy: mogą być pełne zbudowane dachówkowato, igiełkowo, rurkowo, pomponowo lub strzępiasto. Są odmiany nagietków o kwiatach chryzantemowych lub anemonowych, są też odmiany o kwiatach pojedyńczych lub półpełnych.
Liście i łodygi nagietka jasnozielone, lepko, szorstko owłosione. Pora kwitnienia: Od lipca do października. Uprawa: Roślina łatwa w uprawie i niewybredna, wymaga jedynie słonecznego miejsca i dostatecznej wilgotności. Aby dobrze kwitły przez cały okres wegetacji warto je zasilić w czasie kwitnienia nawozem mineralnym z przewagą fosforu oraz nawozem wapniowym.
Nagietki rozmnaża się z nasion wysiewanych wprost do gruntu partiami w terminie od końca marca do końca czerwca. W łagodne zimy nagietki wysiewają się czasem same. Zbyt gęste wschody poprzerywać. Kwitnie po 8-10 tygodniach od wysiewu. Nagietki są rzadko atakowane przez szkodniki.
Po pierwszym przekwitnięciu warto nagietki ściąć o 10 cm - po takim zabiegu znów obficie zakwitną. Gleba: Ma niewielkie wymagania glebowe; może rosnąć w każdej dostatecznie wilgotnej glebie. Stanowisko: Potrzebuje dużo słońca. Zastosowanie:Do ogródków podmiejskich i wiejskich na rabaty. Najlepiej nagietki wygladają w masie. Można je komponować z roślinami o niebieskich kwiatach (np.lobelią), dla których stanowią dobry kontrast.
Nagietki nadają się na kwiat ciety - szczególnie dobrze wyglądają w glinianych naczyniach. Na kwiat cięty ścina się je wówczas, gdy są całkowicie rozwinięte.
Jest to roślina lecznicza. Lecznicza nalewka z nagietka
Przygotujemy ją z jednej części płatków (koniecznie z kwiatów pomarańczowych) i 10 części alkoholu. Płatki zalewamy alkoholem i szczelnie zamykamy. Pozostawiamy na słońcu przez 5-10 dni, od czasu do czasu wstrząsając. Po tym czasie przecedzić i przechowywać w ciemnym miejscu. Nalewkę można stosować do smarowania stłuczeń, przemywania skaleczeń i miejsc po ukąszeniach owadów oraz do płukania gardła. Ciekawostki: Prawdopodobnie ojczyzną nagietka są Wyspy Kanaryjskie ale do nas dotarły z rejonu Morza Śródziemnego.
Nagietki rosnące przy pomidorach chronią je przed szkodnikami.
Dodanie płatków nagietka do paszy dla kur powoduje, że żółtka jajek są ciemnożółte.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.