Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty półzimozielony Wysokość: Dorasta do 2-3 m. Ozdoba rośliny: Największą ozdobą krzewu są jaskrawo zabarwione owoce, którym roślina zawdzięcza swą nazwę. Owoce są kuliste, skupione w baldachy (podobnie jak u jarzębiny). Zabarwienie owoców pomarańczowe, czerwone lub żółte. Zdobią roślinę od końca lata aż do grudnia a czasem nawet dłużej.
Kwiaty ognika są białe i drobne i dość mało efektowne za to lubiane przez pszczoły.
Liście ognika szkarłatnego są ciemnozielone, lancetowate i błyszczące. Stanowią doskonałe tło najpierw dla kwiatów a potem dla owoców. Długo pozostają zielone - brunatnieją dopiero po silniejszym mrozie.
Na pędach wyrastają sztywne, ostre ciernie. Pora kwitnienia: Maj -czerwiec. Uprawa: Roślina trochę trudniejsza w uprawie ze względu na to, że woli klimat cieplejszy nieco od naszego. Krzewy uszkodzone przez silne mrozy trzeba przyciąć na granicy przemarznięcia. Odrasta dość wolno. Przed zimą warto krzewy ognika obficie podlać, tak by zgromadziły zapas wody dla późno opadających liści.
Zaletą tej ciekawej rośliny jest duża odporność na suszę. Dobrze znosi uprawę w warunkach miejskich.
Co do gleby ma pewne wymagania. Nie powinno się przsadzać starszych egzemplarzy ogników, bo żle to znoszą. Krzewy te są niestety podatne na choroby drzew owocowych takie jak parch jabłoni czy zaraza ogniowa. Gleba: Powinna być żyzna, próchnicza, gliniasto-piaszczysta, z dużą zawartością wapnia. Stanowisko: Słoneczne i osłonięte od wiatru. Najlepsza jest południowa ściana budynku. Zastosowanie: Roślina jest dekoracyjna przez prawie cały rok, nadaje się na żywopłoty obronne ze względu ciernie i osiąganą wysokość krzewów. Może być sadzona w niewielkich grupach jedno lub wielogatunkowych. Ciekawy efekt można osiągnąć sadząc obok siebie parę ogników o różnych kolorach owoców. Często uprawiana jako krzew parkowy.
Ciekawe odmiany: Golden Charmer - o zółtych owocach, dość wolno rośnie. Orange Glow - Szybko i bujnie rośnie, ma ponarańczowe owoce. Red Column - o jasnoczerwonych liściachi kolumnowym pokroju. Soleil d'Or - o dużych złocistożółtych owocach i jasnozielonych liściach, dość wrażliwa na mrozy. Ciekawostki: Owoce ognika są lekko trujące ale ptakom nie szkodzą i są często przez nie zjadane.
Ogniki pochodzą z Europy południowej.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.