Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Od 30 do 10 cm. Ozdoba rośliny: Odznacza sie niebieskawym odcieniem pędów, liści i przede wszystkim kwiatów. Kwiaty są drobne ale zebrane w główkowate kwiatostany otoczone 1-3-kolczastymi podsadkami. Łodyga mikołajka płaskolistnego jest wzniesiona, górą rozgałęziona, woskowana, liście rónież woskowane. Kwitnąca roślna przywabia owady - motyle i pszczoły. Pora kwitnienia: Lipiec - wrzesień. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w pielęgnacji, bez specjalnych wymagań co do gleby. Morozodporna i dobrze znosi znosi suche i nasłonecznione stanowiska. Podlewania potrzebuje tylko w przypadku suszy. Wysokie pedy wymagają czasem podwiązywania. Bywa atakowana przez mszyce - w takim przypadku zastosować gotowe preparaty lub środki naturalne.
Rozmnażanie : łatwiej rozmnozyć przez wysiew nasion, trudniejszy jest podział starszych kęp ze względu na budowę korzenia. Wysiew nasion wiosną, najlepiej w marcu/kwietniu do inspektu, na miejsca stałe przesadzić w czerwcu. Rozmnażanie przez podział wiosną lub jesienią. Gleba: Wymaga gleb piszczystych, suchych i wapiennych. Toleruje nawet gleby zasolone. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie: Do ogrodów o charakterze naturalistycznym, na rabaty bylinowe. Dobrze prezentuje się w towarzystwie z innymi srebrzystymi lub niebieskolistnymi roslinami, może też rosnąć w pobliżu nawłoci, słoneczników, rudbekii, jeżówek, dzielżanów, krwawników. Zaschnięte kwiatostany ciekawie wygladają zimą. Często wykorzystywany jako kwiat cięty w suchych bukietach. Ciekawostki: Roślina rośnie w środkowej i południowej Europa, na Kaukazie, w zachodniej Syberii , Kazachstanie i Chinach. Należy do rodziny selerowatych.
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.