Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście Wysokość rośliny: Duży krzew może osiągać od 2,5 do 4m. Na osiągnięcie mksymalnych rozmiarów potrzebuje od 10 do 20 lat. Ozdoba rośliny: Żółte kwiaty zebrane w okrągłe kwiatostany. Kwitnie obficie wydzielając
silny zapach. Liście podłużne, jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy, fioletowo-brązowy i czerwony. Roślina ma formę szerokiego krzewu. Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja. Okres kwitnienia trwa około trzech tygodni. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie ale czasem uważana za inwazyją. Krzew jest odporny na mrozy ale może być czasem atakowany przez szkodniki typowe dla różanecznkiów, takie jak skoczek różanecznikowy, ryjkowiec, prześwietlik pierisowy oraz różnego rodzaju gąsienice i mszyce. Z chorób może być dotknięty przez mączniaka prawdziwego, zgorzel kwiatów różanecznika wywołana przez grzyba Ovulinia azaleae, lub grzyba Seifertia azalea, która powoduje zamieranie pąków różaneczników.
Wymaga dużej wilgotności powietrza.
Rozmnażanie głównie przez odrośla korzeniowe, łatwo ukorzeniają się też pędy dotykające ziemi. Gleba: najlepsza dla azalii jest gleba kwaśna, glebę; warto wzbogacić nawozami o działaniu zakwaszającym. Stanowisko: zaciszne, półcieniste lub słoneczne. Zastosowanie: Azalie pontyjskie najbardziej nadają się do większych ogrodów i parków w stylu angielskim, naturalistycznych. Mogą rosnąć pod większymi drzewami lub w pobliżu zbiorników wodnych. Ze względu na silny zapach azalia poontyjska powinna rosnąć w pewnej odległości od miejsc do siedzenia, ławek, altanek, tarasów. Może być tłem dla większego wrzosowiska. Ciekawostki: Roślina jest trująca a jej silny zapach może odurzać przy dłuższym kontkcie. Naturalne stanowiska azaii pontyjskiej spotyka się w rejonie Kaukazu, w Turcji i na Ukrainie. Jedyne w Polsce naturalne stanowisko różanecznika żółtego (inna nazwa azalii pontyjskiej) znajduje sie w Rezerwacie Przyrody Kołacznia w województwie podkarpackim i jest pod ścisłą ochroną. W Anglii azalię pontyjską uważa się za niepożądany gatunek inwazyjny.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.