Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina dwuletnia Wysokość: Wyrasta do 10-25 cm. Ozdoba rośliny: Pięciopłatkowe kwiaty o średnicy do 10 cm o niezwykle szerokiej gamie barw. Są wśród bratków odmiany jednobarwne: zółte, niebieskie i fioletowe w wielu odcieniach, czysto białe oraz purpurowobrązowe. Są też odmiany wielobarwne o mniejszych lub większych plamkach, oczkach albo obwódkach a mnogość kombinacji kolorystycznych sprawia, że każdy znajdzie coś w swoim guście. Bardzo efektowne są bratki szwajcarskie o dużych kwiatach i długim okresie kwiatnienia.
Liście bratków sa dość grube, intensywnie zielone. Pora kwitnienia: Bratki kwitną obficie od początku kwietnia do końca czerwca, nalepiej jednak wyglądają do końca maja. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, wytrzymała i niezbyt wymagająca.
Bratki są roślinami dwuletnimi. Można kupić gotową rozsadę i wysadzić rośliny do gruntu w pierwszych dniach kwietnia.
Można też wyprodukować rozsadę samodzielnie. Wystarczy wysiać nasiona bratków w czerwcu lub lipcu na rozsadnik. Kiełkują po 1-2 tygodniach. We wrześniu sadzimy na miejsca stałe. Bratki dobrze znoszą przesadzanie nawet w okresie kwitnienia.
Na zimę bratki lekko przykrywamy liśćmi, słoma lub gałęziami iglaków. Gleba: Wystarczy przeciętna ziemia ogrodowa byleby była stale wilgotna. Stanowisko: Słoneczne lub półcień - w półcieniu kwitną dłużej. Zastosowanie: Bratki mają bardzo szerokie zastosowanie: kwietniki i rabaty jednogatunkowe lub mieszane, zwłaszcza w połączeniu z tulipanami lub narcyzami. Nadają się na obwódki, do tworzenia kwietnych dywanów. Warto je sadzić wiosną do skrzynek balkonowych, na tarasy do różnego rodzju pojemików czy mis. Nadają się na małe wiosenne bukieciki. Ciekawostki: Popularne i chętnie sadzone bratki nie są tworem natury lecz człowieka. Wyhodowano je w połowie XIX stulecia przez skrzyżowanie fiołka trójbarwnego z fiołkiem żółtym i ałtajskim. Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do wiosennego ogrodu, balkony i tarasy, kwiaty cięte, mowa kwiatów.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.