Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Od 10 do 35 cm. Ozdoba rośliny: Kwiatostany w formie gęstego, wielokwiatowego grona. Kwiaty mają kolor brudnopurpurowy lub żółtawobiały, z ostrogą. Wydzielają żywiczny zapach.
Na łodydze znajdują się przeważnie dwa liście, głęboko powcinane o jasnozielonej barwie.
Po przekwitnięciu, koło czerwca roślina stopniowo zanika. Pora kwitnienia: Kwiecień - maj. Uprawa: Roślina łatwa w uprawie i mrozoodporna ale nie lubi nadmiaru wody w okresie zimowym.
W czasie wegetacji, przy braku opadów, warto roślinę podlać co jakiś czas a po przekwitnięciu zasilić nawozem płynnym co poprawi kondycję bulw.
Termin sadzenia bulw kokoryczy pustej to początek września.
Rozmnażanie przez podział kęp po przekwitnięciu albo przez wysiew nasion (dość klopotliwy zabieg).
Rozmnażanie przez wysiew nasion bezpośrednio po dojrzeniu bo zdolność kiełkowania zachowują tylko przez tydzień. Wysiać równomiernie. Kokorycz pusta kiełkuje od 1 do 3 miesięcy w temperaturze 15 st.C. Siewki łatwo przeoczyć i niechcący wypielić. Roślina czasem rozmnaża się sama przez samosiejki. Gleba: Najlepsza jest gleba żyzna i zasobna w próchnicę, dość wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym lub obojetnym. Stanowisko: Lekki półcień. Najlepsze będzie dla kokoryczy miejsce pod drzewami i krzewami liściastmi, które ocienią roślinę dopiero po przekwitnięciu. Zastosowanie: Do leśnych ogrodów lub parków, na rabaty bylinowe lub z innymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Można obsadzać kokoryczmi puste miejsca pod drzewami i krzewami liściastymi. Ciekawostki: Kokorycz pusta dawniej należała do roślin leczniczych ale trzeba pamietać że jest lekko trująca.
Nazwa rośliny wzięła się z tego, że starsze bulwki mają w środku puste przestrzenie.
Nie powinno się sadzić kokoryczy pustej w pobliżu kokoryczy pełnej, z którą tworzy mieszance.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.