Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Dość niska roślina, osiąga od 20 do 30 cm. Ozdoba rośliny: Piękne dzwonkowate kwiaty najczęściej w kolorze fioletowym ale zdarzają się też odmiany kwitnące na biało, czerwono lub purpurowo.
Roślina jest efektowna też po przekwitnięciu ponieważ tworzy pęki owocostanów pokryte miękkimi jedwabistymi włoskami.
Również lekkiej budowy, ażurowe liście są pokryte podobnym "srebrzystym filcem" i pozostają dekoracyjne aż do jesieni. Pora kwitnienia: od końca marca do maja w zależności od odmiany i wiosennej aury. Kwitnie dość długo a kwiaty pojawiają się stopniowo. Uprawa: Sasanki są dość łatwe w uprawie i niezbyt wymagające. Są wytrzymałe na brak wody. Na zimę roślinki sasanek powinny być zabezpieczone przez osłonięcie suchymi liśćmi.
Sasanki można rozmnażać z nasion wysiewanych zaraz po zbiorze do ziemi zmieszanej z piaskiem lub substratem torfowym. Można wysiewać sasanki do doniczek lub na zagon. Przykryć folią aż do wykiełkowania sadzonek. Innym sposobem rozmnażania jest podział kłączy w lipcu-sierpniu. Gleba: Sasanki moga rosnąć w przeciętnej, a nawet kamienistej glebie ale wtedy warto dodać trochę torfu. Najlepsza jest gleba próchnicza, z dodatkiem przegniłych liści, lekko kwaśna i zdrenowana. Nie lubią gleb podmokłych. Stanowisko: Wymagają nasłoneczniena przynajmniej przez parę godzin dziennie. Zastosowanie:Do ogródków skalnych, na rabaty z niskich bylin lub jako towarzystwo do wiosennych roślin cebulkowych. Najlepiej wyglądają w większych grupach ze względu na nieco przydymione barwy. Nadają się na kwiat cięty. Ciekawostki: Sasanka jest roślina trującą; zawiera anemoninę - może wywołać uczulenie. Inne odmiany sasanki jak np sasanka łąkowa, sasanka otwarta czy sasanka wiosenna rosną dziko na łąkach czy w lasach. Wszystkie są gatunkami rzadkimi i objetymi śćisłą ochroną.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.