Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Niska roślinka wyrasta do 10-20 cm. tworząc niskie dywany. Ozdoba rośliny: Lazurowe kwiaty, ale są też odmiany o kwiatach białych, różowych, niebieskofioletowych lub czerwonych, pojedyńcze lub pełne. Kwiat ma wiele spiralnie ustawionych słupków oraz pręcików o białych lub różowych nitkach. Zamykają sie na noc lub podczas deszczowej pogody. Liście trójklapowe, ciemnozielone, od spodu lekko fioletowe, skórzaste i gładkie. Są zimozielone, ułożone w rozetę. Pora kwitnienia: Wczesna wiosna, marzec - maj. Kwitnienie występuje przed rozwojem liści. Uprawa: Roślina trochę trudniejsza w początkowej uprawie bo po przesadzeniu może przez jakiś czas słabo rosnąć. Najlepiej przesadzać w maju lub pod koniec lata. Często bywa rozsiewana przez mrówki, które lubią zjadać owoce roślinki. Jest odporna na mrozy. Naturalnie rośnie w lasach i zaroślach. Gleba: Nie ma specjalnych wymagań ale najepiej rośnie w glebie próchniczej i stale wilgotnej o odczynie wapiennym. Stanowisko: Cień i półcień. Zastosowanie: W ogródkach skalnych, niskich rabatach bylinowych, jako runo pod wyższymi drzewami. Ciekawostki: Przylaszczka pospolita występuje w Europie, na północ od Alp.
W medycynie ludowej przylaszczka pospolita stosowana była niegdyś jako środek pomocny przy schorzeniach wątroby. owniez nazwa łacińska pochodzi od kształtu liści kojarzących się z płatami wątroby. W Polsce była rośliną chronioną od 2004 do 2014 roku.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.