Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Osiągają wysokość od 20 do 50 cm. Ozdoba rośliny: Duże kwiaty w kształcie pucharu w kolorach pomarańczowoczerwonym, szakrłatnoczerwonym, białokremowym, różowomorelowym, różowym i żółtym. Nasada płatków często czarna z żółtą obwódką.
Liście zazwyczaj szarozielone czasem z kontrastową obwódką. Pora kwitnienia: Kwitnie wcześnie najczęściej od połowy kwietnia do początku maja; po tulipanach Kaufmanna a przed tuliapnami z grupy pojedynczych wczesnych. Uprawa: Tulipany Fostera są dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiają kłopotów w uprawie choć są nieco wrażliwe na wiosenne przymrozki. Rozmnaża się je z cebulek przybyszowych. Jak wszystkie tulipany sadzi się je w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do połowy października. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach aby utrzymać efektownie kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić, kompostem i spulchniać.
Na zimę cebule lepiej przykryć śćiółką z liści, którą usuwamy wczesną wiosną. Gleba: Najbardziej odpowiada im gleba zasobna w próchnicę, głęboko spulchniona i wilgotna. Stanowisko: Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych ale znoszą też dobrze półcień. Zastosowanie:Do nasadzeń w parkach i ogrodach. Jako składnik rabat mieszanych, najlepiej sadzić je w małych grupach po kilka sztuk. Nadają się też do piędzenia.
Ciekawostki: Odmiany tulipanów Fostera pochodzą od Tulipa fosteriana, występującego w górzystych terenach wokół Samarkandy w Azji Środkowej.
Ciekawe odmiany:
Białokremowe "White Emperor" (na zdjęciu), białe z żółtym środkiem "Concerto", białe z czerwonymi klinami "Zombie".
Żółte "Golden Emperor", "Sweetheart", "Candela".
Pomarańczwe "Orange Emperor", "Juan", "Orange Brilliant".
Różowe "Flaming Purissima", "Robassa", "Rosy Dream", "Solva".
Czerwone "Cantata", "Red Emperor", "Princeps".
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.