Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Ma formę niewysokiego drzewa lub krzewu, który w naszych warunkach uprawy osiąga do 100 cm. Ozdoba rośliny: Czerwone kwiaty skupione w gęste kłosy o długości do 10 cm o charakterysycznych, długich i cieńkich pręcikach, wystających daleko poza okwiat, co sprawia, że kwiatostan kuflika przypomina wyglądem szczotkę do mycia butelek. Kwiatostany wyrastają na szczytach pędów.
Liście kuflika są lancetowate, skórzaste, zimozielone, wyrastają z rozgałęzionych pedów. Pora kwitnienia: Od czerwca do września. Uprawa: Roślina dość wymagająca, trochę trudniejsza w uprawie. W okresie wiosenno-letnim potrzebuje dużo światła, obfitego podlewania miękką wodą i wietrzenia oraz tempetratury 18-20 st.C. Nawozimy niezbyt silnie. Zimą przechodzi okres spoczynku i wtedy należy jej zapewnić temperaturę 5-10 st.C, dużo światła i świeżego powietrza. W tym okresie podlewać umiarkowanie.
Przekwitnięte pędy ścina się pod kwiatostanami.
Kufliki rozmnaża się wegetatywnie - z sadzonek lub z nasion. Sadzonki pobiera się z roślin matecznych w lipcu-wrześniu lub od stycznia do marca. Na sadonki nadają się pędy wierzchołkowe, zdrewniale lub półzdrewniałe o długosci 5 cm. Dolne liście usuwamy, pęd przecinamy na głębokość 0,5 cm i traktujemy ukorzeniaczem. Sadzimy w doniczkach a następnie dla utrzymana wilgotności przykrywamy folią lub słoikiem. Sadzonki powinny mieć temperaturę podłoża 18-20 st.C, zapewniona umiarkowana wilgotność oraz lekki cień. W takich warunkach ukorzenią się po 4-5 tygodniach. Nasiona wysiewa się do podłoża torfu i piasku (2:1), powinny być przykryte lekkką warstwą piasku. Gleba: Potrzebuje podłoża kwaśnego, lekkiego, próchniczego i ubogiego w wapń. Najlepsza jest mieszanka ziemi wrzosowej, liściowej, torfowej i pasku w propoprcji 2:1:1:1. Stanowisko: Słoneczne lub półcień. Zastosowanie:Przede wszysktim wykorzystuje się kuflika jako oryginalną roślinę doniczkową, ale w cieplejsze miesiące może być wysadzana lub wynoszona na ogród i wtedy należy zapewnić jej zaciszne, jasne stanowisko. Piękna roślina na balkony i tarasy. Nadaje się również na bonsai. Ciekawostki: Kufliki pochodzą z południowo-wschodniej Australii a kwiaty zawierają nektar, który w naturze jest pożywieniem dla ptaków.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.