Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Od 1 do 2 m, kępa ma szerokość od 0,5 do 1m . Rośnie dość szybko . Ozdoba rośliny: Jasnozielone liście, poprzecznie prążkowane w kremowobiałe lub jasnożółte pasy. Ozdobne są również wyrastajace jesienią (nie zawsze trawa ta kwitnie), jedwabiste, srebrnoszare kłosy, z czasem przybierające barwę blado różowoczerwoną. Kwiaty wyrastają ponad liście. Roślina tworzy wzniesione, malownicze kępy. Pokrój wachlarzowaty. Jeżeli jesienią pojawiają się kwiatostany, które zdobią roślinę aż do wiosny - ciekawie wyglądają oszronione zimą. Pora kwitnienia: Druga połowa jesieni - X-XI. Uprawa: Roślina jest dość łatwa w uprawie ale ma jednak pewne wymagania. Jest dość odporna na niskie temperatury ale młode, świeżo posadzone egzemplarze warto zabezpieczyć na zimę. Czasem może się zdarzyć przy trudnej zimie, że ucierpią nawet starsze rośliny ale nie warto sie spieszyć z ich usuwaniem bo często wyrastają wtedy nieco później i trochę osłabione. Miskant "Zebrinus"Jest generalnie odporny na choroby i szkodniki.
Rozmnażanie przez podział rośliny lub sadzonki korzeniowe pobierane z rośliny matecznej. Termin sadzenia - koniec maja i początek czerwca.
Miskant "Zebrinus" ładnie zasycha na zimę i nie zaśmieca ogrodu "sypiąc liśćmi". Na początku wiosny, ścinamy zeszłoroczne pędy - nowe zaczną wybijać w drugiej połowie wiosny.
Gleba: Umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna, żyzna, gliniasta. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie: Roślina znajduje wiele zastosowań. Nie jest tak ekspansywna jak miskant olbrzymi. Można tworzyć z niej żywopłoty, sadzić w pobliżu oczka wodnego lub na tle ściany domu. Może być tłem dla bylin lub kwiatów jednorocznych. Nadaje się do kompozycji z traw, wnosząc nieco wschodniej egzotyki do ogrodu. Mniejsze odmiany można sadzić w pojemnikach. Nadaje się do ogrodów w stylu wschodnim lub naturalistycznych. Zasuszone kwiatostany można zastosować do suchych bukietów. Ciekawostki:
Roślina pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu.
Narodową kolekcję rodzaju Kolekcja rodzaju Miscanthus można podziwiać w Arboretum - Centrum ogrodnicze DAGLEZJA NA ZIELONEJ . Więcej informacji na stronie : https://daglezjaryki.pl/
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.