Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Roślina okazała, może dorastać do 150-200 cm wysokości. Ozdoba rośliny: Kwiaty języczkowate o koszyczkach kwiatowych pojedyńczych, półpełnych lub pełnych osadzonych pojedyńczo lub zebrane w luźne wiechy. Kolor kwiatów złocistożółty.
Pędy niezbyt dekoracyjne, zdrewniałe pokryte długimi, jajowato-lancetowatymi liśćmi. Pora kwitnienia: Od połowy lata do października. Uprawa: Roślina łatwa w uprawie i trwała ale dość ekspansywna. Dobrze znosi suszę.
Co dwa lata warto rozłożyć pomiedzy rośliny kompost.
Rozmnaża się przez podział sadzonek wiosną. Często sam się rozrasta. Gleba: Żyzna, próchnicza i lekko wilgotna. Stanowisko: Słoneczne lub niewielki półcień. Zastosowanie:Na rabaty bylinowe i kwiat cięty. Stosuje się go w ogrodach typu wiejskiego. Najlepiej sadzić słoneczniczki na obrzeżach i w rogach ogrodu w miejscach gdzie można kontrolować rozrost rośliny. Dobrze wygląda w większych grupach. Można go zasuszać i wykorzystywać do zimowych bukietów. Ciekawostki: Słoneczniczek pochodzi Ameryki Północnej. Kiedyś róśł w towarzystwie wysokich traw prerii i na sawannach, obecnie często rośnie dziko na brzegach lasów i dróg.
Roślina była kiedyś stosowana w medycynie ludowej: jako środek na obniżenie gorączki oraz w leczeniu malarii. Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, sierpień w ogrodzie, byliny i rabaty bylinowe, kwiaty cięte .
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.