Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach Wysokość: Krótkie, mięsiste pędy mają od 15 do 30 cm. Ozdoba rośliny: Duże kwiaty o średnicy 10-15 cm i oryginalnych kształtach. Płatki kwiatów są mięsiste i atłasowe. Niektóre odmiany o kwiatach pełnych są szczególnie efektowne; w pełnym rozkwicie przypominają kwiaty róż. Kolory kwiatów begonii są zazwyczaj intensywne od ciemnopurpurowych, przez szkarłatne, ognistopomarańczowe i karminowe aż do intensywnie żółtych. Piękne są również odmiany o barwach delikatniejszych - różowe, jasnożółte i białe.
Liście beginii bulwiastej są duże, sercowate, na brzegach ząbkowane. Pora kwitnienia: Od czerwca do września włącznie. Uprawa: Roślina dość trudna w uprawie, wymagająca co do gleby i wrażliwa na niskie temperatury.
Bulwy begonii na zimę umieścić w suchym pomieszczeniu o temp. od 2 do 10 st.C, w skrzynkach przysypane torfem.
Begonie bulwiaste są podatne na ataki róznych chorób i szkodników np. wciornastków, mszyc.
Bulwy begonii można wysadzać do doniczek już w lutym lub marcu i trzyma się je w temperaturze około 18 st.C, w widnym pomieszczeniu. Głębokość sadzenia bulw - 5 do 8 cm.
Do gruntu wysadzamy w drugiej połowie maja. Sadzić tak by nie naruszyć bryły ziemi. Ważne jest też podlewanie, ziemia powinna być stale wilgotna.
Rozmnażanie przez podział lub sadzone pędowych jest dość trudne. Gleba: Roślina dobrze rozwija się tylko ziemi żyznej, próchniczej i przepuszczalnej a jednocześnie stale wilgotnej. Jeżeli sadzimy begonie w glebie gliniastej trzeba dodać do niej kompostu, torfu i piasku. Stanowisko: Dobrze rośnie w miejscach półcienistych i cienistych. Zastosowanie: Na kwietniki i rabaty a zwłaszcza do skrzynek i pojemników na balkony i tarasy. Można begonię bulwiastą uprawiać także jako roślinę doniczkową.
Ciekawostki: Begonie bulwiaste powstały jako krzyżówka wielu gatunków begonii dziko rosnących w Boliwii, Peru i Ekwadorze. Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie,
Rośliny cebulowe i bulwiaste, rosliny na balkony i tarasy, rośliny do letniego ogrodu, mowa kwiatów.
Fot.
Begonia bulwiasta Bicolor Camellia, begonia bulwiasta M. Maxima - sadowniczy.pl
Begonia bulwiasta biała z różową falbanką - Maja Dumat /Flickr CC
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.