Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiOWOCE JAGODOWE
Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...GALERIA ROŚLIN - Klon japoński łac. Acer japonicum japonicum ang. Japanese Maple


Klon japoński Odsłon : 296 wstecz
Klon japoński przebarwiające się liście

INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

Odsłon: 15540


Klon japoński o pomarańczowych liściach na tle zieleni
Odsłon: 246


Typ rośliny : Drzewo liściaste
Wysokość: Osiąga od 3 do 5 m wysokości, ma formę niewielkiego drzewa lub krzewu.
Ozdoba rośliny: Dekoracyjne są przede wszystkim delikatne, powcinane, zielone liście, które jesienią przebarwiają się na kolor karminowoczerwony, lub pomarańczowoczerwony. Intensywność przebarwienia klonów japońskich jesienią jest niezwykła. Pokrój rośliny dekoracyjny, silnie rozgałęziony o delikatnych pędach. Kwiaty niepozorne, purpurowe. Owoce - skrzydlaki pojawiają się latem i nie mają specjalnej wartości dekoracyjnej.
Ciekawa odmiana:
Aurea - o zielonkawozłocistych liściach przez cały sezon. Jej owoce latem przybierają ciemnoczerwoną barwę, która wspaniale kontrastuje ze złotymi liśćmi.
Pora kwitnienia: Kwiaty ukazują się w maju, równocześnie z rozwojem liści i nie są główną atrakcją rośliny.
Uprawa: Drzewo trudniejsze w uprawie przede wszystkim ze względu na pewną wrażliwość na silne mrozy - ale jest odporniejsze w tym względzie niż klon palmowy. W surowe zimy może przemarzać więc na wszelki wypadek lepiej je zabezpieczyć, szzczególnie młode okazy.
Za nasycenie odcieniami koloru żółtego, pomarańczowego lub czerwonego odpowiada nie tylko zasilanie gleby, ale także nasłonecznienie. Z reguły te malownicze drzewa i krzewy najlepiej wybarwiają się gdy dociera do nich bardzo dużo promieni słonecznych.
Jeżeli sadzimy klon japoński w ubogiej glebie ogrodowej, to wystarczy zastosować mineralny nawóz długo działający, który uwalnia substancje odżywcze w małych dawkach. Najlepszym okresem na nawożenie jest kwiecień. Potem młode pędy mają dość czasu na zdrewnienie i w zimie są mniej narażone na uszkodzenia.
Klony japońskie nie wymagają cięcia poza usuwaniem suchych lub uszkodzonych gałęzi.
Gleba: Ma raczej niewielkie wymagania glebowe, choć woli glebę żyzną, umiarkowanie wilgotną o odczynie lekko kwaśnym.
Stanowisko: Najlepsze jest miejsce słoneczne ale znosi też zacienienie. Miejsce raczej powinno być zaciszne.
Zastosowanie: Efektowna roślina, która ze względu na niezbyt duże rozmiary może być sadzona w pobliżu oczek wodnych albo przy ścianie domu. Wokoło można uprawiać rośliny okrywowe albo pokryć podłoże warstwą żwiru lub kory. Nadaje się do miejsc w stylu orientalnym, może być elementem większego skalniaka. Doskonałym sąsiedztwem dla klonów japońskich są parocie i azalie.
Ciekawostki: Klony japońskie w stanie naturalnym występują w Japonii - stąd ich nazwa.
Narodową kolekcję rodzaju Acer można podziwiać w Arboretum SGGW w Rogowie (woj. łódzkie). Więcej informacji na stronie : http://www.arboretum.sggw.pl/

Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, rośliny o ozdobnych liściach, ogrody japońskie, kolorowa jesień, galeria drzew, drzewa do małego ogrodu, klon palmowy, klon jesionolistny, klon pospolity, zwyczajny.

fot.
Klon japoński przebarwiające się liście netzroot/Flickr CC
klon japoński pomarańczowy na tle zieleni Jean/Flickr CC

Opisane drzewa liściaste :

ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 7


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA KWIECIEŃ

SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Ogrody, wysiewy, sąsiedztwo roślin

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...

SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI
Ogrody, wysiewy na rozsadę

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...

ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Ogrody,  wczesne  nawożenie roślin

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...

Porady ogrodnicze :ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe, ogrodowe dekoracje, Miejsce do siedzenia w ogrodzie

Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.
Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne. Całość dodatków ogrodowych tworzy niepowtarzalny klimat i wygląd ogrodu.
Więcej informacji o dodatkach ogrodowych...Wysiewamy heliotropy

wysiew rozsady heliotrop
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
więcej...Nieskażona natura, krajobraz z łagodnie opadającymi pagórkami i kopułami drewnianych cerkwi.

 Beskid niski, Lackowa, ciekawe miejsca

Smerekowiec, Gorlice, Ropa, Jasło, Magura Małastowska.
więcej o atrakcjach Beskidu Niskiego...

Księgarnia Internetowa
Złote Myśli :


złote myśli

Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty