Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach Wysokość: Niezbyt wysoka roślina - do 25 cm. Ozdoba rośliny: Duże (około 8 cm), najczęściej pełne kwiaty w jaskrawych barwach : różowe, pomarańczowe, wiśniowe, czerwone, żółte lub białe. Są też odmiany o kwiatach dwubarwych.
Liście dość ozdobne, ciemnozielone, lekko błyszczące, pierzastodzielne. Pora kwitnienia: Od końca maja do początku lipca. Uprawa: Roślina trudna w uprawie - musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do wegetacji. Jest też nieodporna na nasze mrozy - trzeba zapewnić jej zimowanie w pomieszczeniu. W naszych warunkach najlepiej udają się gdy posadzimy je w pojemniku. Na zewnątrz wystawiamy lub wysadzamy do gruntu dopiero po ustąpieniu przymrozków - w drugiej połowie maja. Sadzimy jaskry azjatycke na przełomie marca i kwietnia na głębokość 5-7 cm. Przed sadzeniem bulwki mocymy w letniej wodzie przez kilkanaście godzin. Doniczkę z posadzonymi jaskrami postawić w niezbyt ciepłym, widnym pomieszczeniu. Podlewać zaczynamy dopiero gdy ukażą się liście. Przy podlewaniu trzeba uważać; nie można zalewać rośliny bo może spowodować to gnicie korzeni ale z drugiej strony trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu bo jest wrażliwa na przesuszenie. W przypadku jaskrów posadzonych w pojemniku - trzeba wylewać nadmiar wody z podstawki. Warto je przed zakwitnięciem zasilać nawozami płynnymi o lekkim stężeniu. Po przekwitnięciu zaprzestajemy podlewania a gdy roślina zaschnie wykopujemy bulwki, oczysczamy i przechowujemy w temp. około 10 st.C w trocinach lub w torfie. Jeżeli przechowywanie jest zbyt kłopotliwe można roślinę traktować jako jednoroczną.
Jaskry mogą być atakowane przez ślimaki - trzeba je przed nimi zabezpieczyć poprzez tworzenie barier np. obsypanie rośliny trocinami lub korą.
Rozmnażanie z bulw przybyszowych, które oddzielamy i sadzimy wiosną. Gleba: Żyzna, lekko wilgotna i przepuszczalna. Stanowisko: Słoneczne ciepłe i zaciszne. Zastosowanie: Może być wysadzany na rabaty lub kwietniki jako roślina gruntowa, ale równie dobrze można jaskry azjatyckie sadzić w pojemnikach jako ozdoba balkonów i tarasów. Ze względu na niewielkie rozmiary może też służyć jako efektowna ozdoba słonecznego skalniaka. Nadaje się na kwiat cięty - ścina się je gdy płatki kwiatu są już rozchylone.
Ciekawostki: Jaskry azjatycke pochodzą z cieplejszych regionów - Europy południowej, Syrii i Iranu.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.