Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Drzewo liściaste Wysokość: Od 4 do 8 m. Pożytek z rośliny: Smaczne owoce, w zależności od odmiany różnią się smakiem, aromatem, słodyczą, konsystencją i wyglądem. Wykorzystywane bezpośrednio do spożycia lub na przetwory. Opis rośliny: Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści.
Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną.
Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami. Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja lub początek maja w zależności od pogody na wiosnę. Uprawa: Drzewo owocowe dość łatwe w uprawie. Wymagania klimatyczne i glebowe jabłoni nie sa zbyt wysokie, choć jeśli chodzi o klimat to wszystko zależy od odmiany.
Zabiegi uprawowe związane z jabłoniami to przede wszystkim nawożenie, cięcie, przerywanie kwiatów i zawiązków oraz zwalczanie chorób i szkodników.
Jabłonie moga zaatakować takie szkodniki jak: kwieciak jabłkowiec, bawełnica korówka, miodówka jabłoniowa, namiotnik jabłoniowy, owocnica jabłkowa, owocówka jabłkówka.
Z chorób może być zaatakowana przez brunatną zgnizliznę, mączniaka jabłoniowego, parcha jabłoniowego oraz parcha gruszowego.
Odmiany parchoodporne to między innymi: jabłoń Cesarz Wilhelm, jabłoń Enterprise, jabłoń Florina, jabłoń Freedom, jabłoń Rajka, jabłoń Santana, jabłoń Topaz. Gleba: Rośnie i owocuje dobrze na wszystkich glebach o głębokim poziomie wód gruntowych. Odczyn pH neutralny. Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień. Zastosowanie:Jako roślina użytkowa. Jabłoń jest najbardziej rozpowszechnionym drzewem owocowym. Owoce są użytkowane wszechstronnie, bardzo duża ich ilość jest materiałem dla przetwórstwa. Rozpowszechnienie zawdzięczają dużej liczbie odmian ,które dojrzewają sukcesywnie, począwszy od lipca (Inflancka), a przechowywać dają się nawet do maja-czerwca następnego roku (Starking). Zbiór odmian wczesnych przeprowadza się na około 4-5 dni przed dojrzałością spożywczą a odmian poźnych przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zjawiskiem charakterystycznym u niektórych odmian jabłoni jest przemienność owocowania. Ciekawostki: Jabłoń domowa powstała w wyniku prac hodowlanych, w których materiałem wyjściowym były czetry gatunki : jabłoń plonka, jabłoń niska, jablon jagodowa i jabloń śliwolistna.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.