Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady Wysokość: Zależy od odmiany: lwie paszcze karłowe wyrastają do 20-25 cm, lwia paszcza większa osiąga wysokość do 90 cm. Ozdoba rośliny: Dwuwargowe kwiaty zebrane w kłosy. Kwiaty mają zabawny, charakterystyczny kształt - po naciśnięciu szeroko się otwierają i kojarzą się z paszczą zwierzęcia. Atrakcyjne są również kolory kwiatów - czyste i urozmiacone - występują wszystkie barwy oprócz niebieskiej i fiotetowej. Szczególnie ładne są odmiany o kwiatach śnieżnobiałych, cytrynowych, morelowych, czerwonych lub wiśniowych, często z aksamitnym nalotem. Niekiedy kwiaty są dwu- i wielobarwne.
Pędy wyżlinów są wzniesione, u nasady lekko zdrewniałe, liście lancetowate, całobrzegie. Pora kwitnienia: Od lipca do jesieni. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, choć ma pewne wymagania a samodzielna produkcja sadzonek może być trochę kłopotliwa. Do zalet należy zaliczyć to, że lwie paszcze dość dobrze znoszą jesienne chłody. Pielęgnacja w czasie wegetacji polega przede wszystkim na regularnym podlewaniu. Dobrze jest 2 razy w ciągu pierwszej połowy lata zasilić rośliny nawozem płynnym do kwiatów.
Rozmnażanie lwiej paszczy, jak już spomniano może być kłpotliwe. Wysiewamy nasiona od lutego do marca do skrzynek w mieszkaniu lub jeżli nie mamy warunków to na rozsadnik w kwietniu. Wtedy zakwitnie dopiero na początku sierpnia. Zakwita po 10 tygodniach od wysiewu. Na miejsca stałe wysadza się lwie paszcze w połowie maja. Na terenach o łagodniejszym klimacie, niekiedy lwie paszcze wysiewają się same i zakwitają już wiosną. Gleba: Wymaga gleby żyznej, próchniczej, stale wilgotnej. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie:Lwie paszcze mają szerokie zastosowanie - odmiany karłowe nadają się na kwietniki dywanowe, obwódki, do skrzynek balkonowych lub mis czy innych pojemnikow na tarasy. Odmiany średnio na kwietniki i rabaty jednogatunkowe - tworzą efektowne, wielobarwne plamy.
Odmiany wysokie nadają się na kwiat cięty. W wazonie długo utrzymują świeżość - do 8 dni. Ciekawostki: Lwie paszcze pochodzą z Europy Południowej i Afryki Północnej.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.