Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie Wysokość: W zależności od odmiany od 5 do 50 cm. Ozdoba rośliny: Kwiaty narcyzy są białe lub w różnych odcieniach żółci z pofałdowanym środkiem zwanym przykoronkiem - najczęściej w kolorze pomarańczowym. Narcyzy kwitną w zależności od odmiany od końca marca do początku maja, pięknie przy tym pachnąc. Liście narcyzy są trawiaste, równowąskie; pozostają przez 4 do 6 tygodni.
Narcyzy trąbkowe zwane często przez niefachowców żonkilami charakteryzują się długim trąbkowatym przykoronkiem, często jednobarwne o złotożółtych kwiatach lub odmiany dwubarwne o kremowych kwiatach i złotym przykoronku lub o żółtych płatkach i i czerwonym przykoronku.
Ciekawe odmiany: Ice Follies - narcyzy wielkoprzykoronkowe, wys. 40 cm, kolor kwiatów biały z żółtym. Geranium - narcyz wielokwiatowy o wys. 35-40 cm. Kwiaty białe z przykoronkiem w kolorze pomarańczowym. Hollywood - wysokość od 35 do 40, kolor kwatów żółty z pomatańczowym przykornkiem. Mount Hood - narcyz trąbkowy, wysokość: 30-40 cm, kolor biało-kremowy. Quail - trąbkowe, żółte, pachnące żonkile o wysokości od 30 do 50 cm. Pora kwitnienia: W zależności od odmiany od marca do maja. Uprawa: Narcyzy to rosliny cebulowe łatwe w uprawie, niezbyt wymagające i odporne. Niekorzystne dla narcyzy są ostre bezśnieżne zimy, w czasie których rośliny te mogą wymarznąć i dlatego lepiej je na zimę przykryć.
Do gruntu wysadza się cebulki we wrześniu i na początku października. Głebokość sadzenia zależy o rozmiaru cebulki;
- narcyzy miniaturki: około 9 cm. narcyze o większych cebulkach: 12 - 15 cm. Najlepiej kwitną w drugim/trzecim roku po posadzeniu i dlatego narcyzy uprawiane na kwiat cięty trzeba przsadzać co 4-5 lat, natomiast przeznaczone do dekoracji ogrodu mogą pozostawać w jednym miejscu do 10 lat.
Wykopywanie cebul przeprowadza się pod koniec lipca, należy je przez kilka dni suszyć, oczyścić z ziemi i resztek liści a następnie przechowuje w cieplym i dobrze wietrzonym pomieszczeniu.
Niezbyt skomplikowane jest nawożenie tych roślin; wystarcza im niewielka dawka kompostu lub innego nawozu organicznego przy sadzeniu i na początku wegetacji czyli na wiosnę.
Narcyzy są też dość odporne na ataki chorób i szkodników. Nawet karczowniki, które bardzo lubią cebule tulipanów i innych roślin ozdobnych omijają narcyze, które im zwyczajnie nie smakują. Mogą być jednak zaatakowane przez larwy pobzyga cebularza i udnicy cebulówki, które żerują w ich cebulkach. Rozmnażanie
Rozmnaża się z cebulek przybyszowych powstających wewnątrz cebuli matecznej. Nie należy siłą odrywać małych cebulek. Rozdziela się je wtedy gdy widać, że są lekko złączone z cebulą mateczną. Małe cebulki sadzi się na osobnym zagonie. Gleba: Narcyzy najlepiej rosną w glebie żyznej i przepuszczalnej ale można sadzić nawet w słabszej glebie; nie szkodzi a nawet jest korzystne lekkie zakwaszenie. Lubią glebę lekko wilgotną choć suszę znoszą lepiej niż tulipany. Stanowisko: Słoneczne lub półcień. Zastosowanie: Na rabaty bylinowe, grupami na trawniku - mogą rosnąć w półcieniu i pod drzewami, wzdłuż ścieżek i rabat, wśród krzewów ozdobnych. Najlepiej narcyzy prezentują się malych grupach od pięciu do siedmiu cebul posadzonych obok siebie. Dobrze komponuja się z kwiatami pierwiosnków, które kwitną w tym samym czasie.
Narcyzy wykorzystuje się na kwiat cięty i do pędzenia.
Ciekawostki: Narcyzy to drugie po tulipanach pod względem popularności rośliny cebulowe. Uprawia się je od najdawniejszych czasów. Najpopularniejsze gatunki pochodzą z rejonów Europy Środkowej i Południowej, Anglii oraz Chin i Japonii.
W Anglii tworzy się często w parkach kwitnące łąki narcyzów, które robią niezapomniane wrażenie. Niestety w Polsce ze względu na klimat taka uprawa nie zdaje egzaminu.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.