GALERIA ROŚLIN - Figowiec benjamiński (benjaminek) łac. Ficus Benjamina ang. Benjamin Fig

Ficus benjamina variegata liście Odsłon : 277 wstecz
Drzewo liściaste
Wysokość: Uprawiany w pomieszczeniach może osiągnąć wysokośc około 5. W środowisku naturalnym jest to drzewo osiągające wysokość do 30 m.
Ozdoba rośliny: Gatunek o małych liściach i pędach wdzięcznie zwieszających się - zwłaszcza u większych egzemplarzy.
Liście są żywozielone, błyszczące, eliptyczne, ostro zakończone, gęsto osadzone na pędach. Są też figowce benjamina o liściach z żółtymi lub białymi przebarwieniami. Ficus benjamina Starlight ma prawie białe liście z niedużymi zielonymi plamami. Benjaminek nie kwitnie i owocuje w pomieszczeniach, nie ma też zapachu.
Uprawa: Wszystkie figowce są dość łatwe w uprawie - po zaaklimatyzowaniu się w domu (co moze trwać okolo 3 miesięcy) nie sprawiają większych kłopotów. Jest rośliną długowieczną. Figowiec benjamina jest trochę bardziej wymagający niż cała reszta, przede wszystkim ze względu na ilość światła i wrażliwość na zimne przeciągi.
Jak inne figowce dobrze znosi za to suche powietrze. Wymaga temperaturyco najmniej 13-15 st.C. Maksymalna temperatura w lecie 24 st.C.
Światło: Figowiec benjamina wymaga dużo światła, więcej niż inne figowce.W przeciwnym razie traci liście.
Podlewanie : Nie lubi nadmiaru wody i reaguje wtedy żółknięciem i zrzucaniem liści. W lecie podlewamy nie częściej niż 2 razy w tygodniu, a w zimie co 7-10 dni. Nigdy nie pozwalamy stać roślinom w wodzie.
Dobrze reaguje na codzienne zraszanie letnią wodą.
Gleba: Ziemia gliniasta z dodatkiem torfu.
Dokarmiamy w okresie wegetacji nawozem płynnym co 14 dni przy podlewaniu.
Liście czyścimy jeżeli spryskiwanie nie wystarcza. Preparatu do nadawania połysku używamy nie częściej niż co 2 miesiące.
Cięcie : Przycinamy roślinę, która wymyka się spod kontroli. Przeprowadzamy zabieg na wiosnę - gdy rusza wzrost. Rany zasypujemy węglem drzewnym. Figowce benjamina w starszym wieku wytwarzają korzenie powietrzne, których nie wolno obcinać.
Przesadzamy młode rośliny raz do roku, na wiosnę.Starszym wymieniamy górną warstwę ziemi w pojemniku.
Może być niestety atakowany przez szkodniki - mszyce, tarczniki, wełnowce lub przędziorki czy i wciornastki. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Rozmnażanie Za pomocą sadzonek z wierzchołków pędów, na wiosnę. Ukorzeniamy w mnożarce w temp. około 24 st.C. Podłoże do ukorzeniania powinno składać się po połowie z torfu i piasku.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa - najpopularniejszy z gatunków figowców o małych liściach..Jak wszystkie figowce nadaje się do mieszanych kompozycji ale większe okazy lepiej prezentują się posadzone pojedyńczo.
Ciekawostki: Beniaminki naturalnie występują od południa Azji po północną Australię i Wyspy Salomona. Jest oficjalnym drzewem miasta Bangkok.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny do sypialni.
fot.
Ficus benjamina variegata liście - Forest and Kim Starr /Flickr CC
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, garanium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...