
GALERIA ROŚLIN - Frezja ogrodowa łac. Freesia hybrida ang. Freesia

Kwiaty frezji pięknie pachną Odsłon : 3483 wstecz
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: od 30 do 45cm ma powyginana łodyga kwiatowa, liście około 16 cm.
Ozdoba rośliny: Efektowne dzwonkowate kwiaty, często silnie i przyjemnie pachnące. Najczęściej występujące barwy kwiatów to żółty, cynobrowy, biały i lila ale są też frezje o kwiatach różowych, pomarańczowych czy purpurowych. Kwiatostan groniasty, charakterystycznie wygięty na bok.
Liście wąskie, mieczowate, sztywne.
Pora kwitnienia: Kwiaty wysadzone po ostatnich przymrozkach zakwitną latem, w lipcu-sierpniu. Jeżeli frezje uprawiamy szklarni to bulwy wysadzone w lipcu kwitną od lutego do kwietnia.
Uprawa: Roślina wymaga trochę uwagi i doświadczenia. Do gruntu wysadza się frezje w połowie maja na głębokość odpowiadającą trzykrotnej wysokości cebuli. Bulwy warto zaprawić przeciwko chorobom i szkodnikom. Frezje potrzebują odpowiedniego podłoża i stanowiska. Należy dobrze podlewać przez cały sezon wegetacyjny, ale w miarę wysychania liści, pod koniec lata, podlewanie ograniczać. W czasie kwitnienia zalecane jest zraszanie całych roślin. Pędy kwiatowe wymagają podpór, które najlepiej zainstalować już w czasie sadzenia bulw, aby uniknąć później uszkodzenia korzeni.
Frezje są wrażliwe na mrozy, dlatego w uprawie gruntowej należy je wykopać w końcu września, dosuszyć w temperaturze 17-20 st.C a następnie przechowywać w suchym, chłodnym pomieszczeniu.
Rozmnażanie z bulw zastępczych, które powstają pod starą po każdym okresie wegetacji oraz bulw przybyszowych, które tworzą się u podstawy bulwy matecznej. Można też rozmnażać frezje z nasion ale jest to dość kłopotliwe.
Gleba: Żyzna, przepuszczalna i odpowiednio wilgotna o odczynie obojętnym.
Stanowisko: Frezje powinny być uprawiane w miejscu, w którym zostaną one w pełni słońca przez większość dnia.
Zastosowanie: Przede wszystkim uprawaia się frezje na kwiat cięty ale można też sadzić je rabaty jako roślinę gruntową, szczególnie w miejscach przeznaczonych do siedzenia aby nacieszyć się ich widokiem i zapachem. Można też spróbować uprawy w pojemnikach ale trzeba zapewnić roślinom dobry drenaż bo cebulki mogą szybko zgnić.
Ciekawostki: Frezje pochodzą z południowej Afryki, z Przylądka Dobrej Nadziei.
Tematy pokrewne: kwiaty trudniejsze w uprawie, Kwiaty łatwe w uprawie, rośliny cebulowe i bulwiaste, letnie kwiaty cebulowe, kwiaty cięte, rośliny pachnące, rośliny do letniego ogrodu.
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
TEMATY NA MARZEC
PIERWSZE NAWOŻENIE ROŚLIN OGRODOWYCH
W marcu zasilamy po raz pierwszy drzewa, krzewy i byliny. Stosujemy dobrze rozłożony obornik, kompost lub wiosenne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Możemy zastosować nawozy długo działające, które stopniowo uwalniają swoje składniki w ciągu sezonu. Jeżeli pod roślinami znajduje się ściółka (kora, drobne kamyki, igliwie, słoma) to podczas zasilania ją odsuwamy, tak aby nawóz znajdował się bezpośrednio na ziemi. Po rozłożeniu nawozu nakrywamy go spowrotem ściółką a następnie podlewamy. Rośliny nowo posadzone zasilamy dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia.
więcej o nawożeniu roślin ogrodowych...
JUŻ PORA NA PIERWSZE WYSIEWY

Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...
MARZEC W OGRODZIE
Co w marcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
KWIECIEŃ W OGRODZIE
Co w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Meble ogrodowe : zestawy mebli ogrodowych, krzesła i fotele, stoły, hamaki, huśtawki i fotele wiszące, parasole ogrodowe, pokrowce na meble, skrzynie i organizery ogrodowe, ławki ogrodowe, sofy ogrodowe
Uprawa roślin : doniczki i osłonki, skrzynki i pojemniki balkonowe, miniszklarenki, narzędzia, ziemia ogrodowa, konewki i wiadra
Dekoracje: poduszki, koce i pledy, świece i pochodnie, oświetlenie ogrodowe, sztuczna trawa, lampiony
Więcej artykułów - Dom i ogród - uprawa roślin - empik.pl #materiałreklamowy