
GALERIA ROŚLIN - Niecierpek nowogwinejski łac. Impatiens hawkeri ang. New guinea impatiens

Niecierpek nowogwinejski o dwubarwnych kwiatach Odsłon : 1875 wstecz
Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady
Wysokość: Od 20 do 38 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty o średnicy do 4-5, obficie pojawiające się na roślinie. Barwy w wielu kolorach; mogą być białe, różowe, jaskrawoczerwone, amarantowe, lila, pomarańczoworóżowe lub pomarańczowe. Kolory są wyraziste, jaskrawe. Niektóre odmiany mają kwiaty dwubarwne czy pełne.
Cała roślina ma niski, krępy pokrój i lśniące ulistnienie. Liście są elipsowate, ostro zakończone i drobno ząbkowane. Kolor liści jest ciemnozielony, niektóre mieszańce mają liście barwne. Pędy niecierpków nowogwinejskich są soczyste i kruche i rozgałęzione.
Pora kwitnienia: Kwitnie nieprzerwanie od wiosny do jesieni.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, o ile spełnimy podstawowe wymagania.
Na zewnątrz sadzimy niecierpki dopiero po 15 maja - nagłe spadki temperatury moga uszkodzić rośliny. Jeżeli zakupilismy niecierpki a pogoda jest niepsrzyjająca, przetrzymajmy je po prostu na parapecie okna.
Do sadzenia używajmy odpowiedniego podłoża. Decydując się na uprawę niecierpków nowogwinejskich donicach, misach czy skrzynkach, zwróćmy uwagę, by były to duże pojemniki. Jeżeli zauważymy, że doniczka jest za ciasna, możemy niecierpka przesadzić nawet jeżeli kwitnie.
Trzeba pamietać o regularnym podlewaniu i nawożeniu - to podstawa w powodzeniu uprawy. Roślina ma duże wymagania wodne, latem należy podlewać rośliny nawet dwa razy dziennie. Jeżeli zdarzy się, że niecierpek nie zostanie podlany i kwiaty zwiędną, wystarczy je obficie podlać, a w ciągu pół godziny powinien znów dobrze wglądać.
Regualrne nawożenie niecierpków jest gwarancją szybkiego wzrostu i obfitego kwitnienia. Najlepsze są specjalne nawozy przygotowane dla uprawy kwiatów balkonowych, ogrodowych i doniczkowych. Wygodne są nawozy długodziałające w postaci pałeczek lub koreczków, które umieszczone w podłożu obok rośliny zapewniają odpowiednie nawożenie przez wiele miesięcy.
Przy zakupie niecierpków wybieramy egzemplarze zdrowe, krępe, z dużą ilością pąków i liści.
Niecierpki można trakować jak rośliny jednoroczne lub wieloletnie, zimujące w pomieszczeniach - wtedy temperatura nie powinna spaść poniżej 13 st.C.
Niecierpki nowogwinejskie mogą zostać zaatakowane przez przędziorki, mszyce lub roztocza - sprzyja temu pełne słońce i zbyt suche podłoże.
Rozmnażanie niecierpków nowogwinejskich najprościej przeprowadzić poprzez sadzonki. Nie trzeba używać ukorzeniacza. Mają one zdolność ukorzeniania się o każdej porze roku. Ukorzeniamy albo w naczyniu z wodą albo w doniczce z ziemią.
Gleba: Do sadzenia używamy dobrej, lekkiej. próchniczo-torfowej ziemi.
Stanowisko: Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i półcieniu lub cieniu. Należy unikać umieszczania niecierpków na stanowiskach silnie nasłonecznionych. Najlepsze jest miejsce cieniste lub półcieniste i osłonięte od wiatru.
Zastosowanie: Roślina ma badzo szerokie zastosowanie. Nadaje się doskonale do dekoracji balkonów, tarasów, kwietników i rabat. Bardzo często sadzona jest w parkach i zieleńcach miejskich. Może być uprawiana na zewnątrz w skrzynkach, donicach czy wiszących koszach. Może też rosnąć w gruncie, np. na rabatach bylinowych, w miejscach cienistych, pod drzewami lub w domu jako roślina doniczkowa.
Ciekawostki: Niecierpki nowogwinejskie pochodzą z Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Znane są od lat 80-tych dziewiętnastego wieku i początkowo były dość popularne ale od czasów I wojny światowej zapomniane. Dopiero w 1970 roku ekspedycja amerykańskich botaników odkryła na nowo te ciekawe rośliny i sprowadziła do USA. Na ich podstawie ogrodnicy wyhodowali wiele odmian znacznie ciekawszych niż forma dzika.
Nazwa niecierpek wzięła się od charakerytycznej cechy tej rośliny: dojrzałe owoce przy najmniejszym poruszeniu pękają rozrzucając wokoło nasiona.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny na balkony i tarasy, rośliny do letniego ogrodu, rośliny do cienia, galeria roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny doniczkowe zimą.
fot.
Niecierpek nowogwinejski o wybarwionych liściach, Niecierpki nowogwinejskie w różnych odcieniach różu - Forest and Kim Starr/Flickr CC
Niecierpek nowogwinejski - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rośliny jednoroczne :
aksamitki, aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, aksamitka wzniesiona, astry chińskie, bakopa, begonia stale kwitnąca, calibrachoa Million Bells, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, cynie, czarnuszka damasceńska, czubatka ubiorkolistna, diaskia, gazania, gipsówka wytworna (łyszczec nadobny), godecja wielkokwiatowa, kapusta ozdobna, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik), kleome ciernista, kosmos (onętek), kroplik tygrysi (figlarz), laurencja, limnantes, lobelia (stroiczka), maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja), motylek wisetoński (motylek nadobny), nagietek lekarski, nasturcja, nemezja powabna, niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, petunia, portulaka wielkokwiatowa, przypołudnik stokrotkowy, rezeda wonna, sanwitalia rozesłana (polegnatka), scewola, słonecznik zwyczajny, smagliczka nadmorska, surfinia, starzec srebrzysty, szałwia błyszcząca, szałwia powabna (szaławia trójbarwna), szarłat zwisły, ślazówka letnia, tytoń oskrzydlony, werbena ogrodowa, uczep, wyżlin większy (lwia paszcza), żeniszek
Opisane rośliny dwuletnie :
bratki, dzwonek ogrodowy, firletka kwiecista, goździki brodate, goździki ogrodowe, malwy, miesiącznica dwuletnia, naparstnica purpurowa, niezapominajki, stokrotki
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
TEMATY NA MARZEC
PIERWSZE NAWOŻENIE ROŚLIN OGRODOWYCH
W marcu zasilamy po raz pierwszy drzewa, krzewy i byliny. Stosujemy dobrze rozłożony obornik, kompost lub wiosenne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Możemy zastosować nawozy długo działające, które stopniowo uwalniają swoje składniki w ciągu sezonu. Jeżeli pod roślinami znajduje się ściółka (kora, drobne kamyki, igliwie, słoma) to podczas zasilania ją odsuwamy, tak aby nawóz znajdował się bezpośrednio na ziemi. Po rozłożeniu nawozu nakrywamy go spowrotem ściółką a następnie podlewamy. Rośliny nowo posadzone zasilamy dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia.
więcej o nawożeniu roślin ogrodowych...
JUŻ PORA NA PIERWSZE WYSIEWY

Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...
MARZEC W OGRODZIE
Co w marcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
KWIECIEŃ W OGRODZIE
Co w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Meble ogrodowe : zestawy mebli ogrodowych, krzesła i fotele, stoły, hamaki, huśtawki i fotele wiszące, parasole ogrodowe, pokrowce na meble, skrzynie i organizery ogrodowe, ławki ogrodowe, sofy ogrodowe
Uprawa roślin : doniczki i osłonki, skrzynki i pojemniki balkonowe, miniszklarenki, narzędzia, ziemia ogrodowa, konewki i wiadra
Dekoracje: poduszki, koce i pledy, świece i pochodnie, oświetlenie ogrodowe, sztuczna trawa, lampiony
Więcej artykułów - Dom i ogród - uprawa roślin - empik.pl #materiałreklamowy