GALERIA ROŚLIN - Dzwonek brzoskwiniolistny łac. Campanula persicifolia ang. Peach-leaved Bellflower

Dzwonek brzoskwiniolistny o niebieskich kwiatach Odsłon : 10470 wstecz
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Jeden z wyższych dzwonków trwałych - osiąga wyskokość od 50 do 90 cm.
Ozdoba rośliny: Szeroko rozwarte, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym, lila lub niebieskim.
Liście są wąskie, i ząbkowane, łodyga prosta, owłosiona.
Pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec.
Uprawa: Roślina niewymagająca, bardzo łatwa w uprawie. Dobrze znosi surowe zimy, nie potrzebuje nawożenia ani specjalnej gleby. Rzadko atakowany jest przez choroby i szkodniki. Po przekwitnięciu kwiatostany powycinać co może zmusić roślinę do dłuższego kwitnienia.
Proste jest również rozmnażanie dzwonków brzoskwiniolistnych - albo przez podział bryły korzeniowej w marcu-kwietniu albo przez wysiew nasion. Wysiew w czerwcu na rozsadnik, kwitnie w drugim roku uprawy.
Gleba: Jak większość dzwonków trwałych ma niewielkie wymagania glebowe choć najlepsza jest dla nich gleba przepuszczlna, lekka, alkaliczna, piaszczysto-gliniasta.
Stanowisko: Mogą rosnąć w słońcu, półcieniu a nawet cieniu.
Zastosowanie: Dzwonki brzoskwiniolistne doskonale nadają się do obsadzania dzikich zakątków w ogrodzie, do ogródków w stylu wiejskim lub naturalistycznych, w stylu angielskim . Mają trochę staromodny wdzięk - dobrze wyglądają w towarzystwie innych roślin w stylu retro np. z różami historycznymi. Można je też sadzić na większych rabatach bylinowych lub w większych ogrodach skalnych.
Nadają się również na kwiaty cięte.
Ciekawostki: Dzwonki brzoskwiniolistne są bylinami rodzimymi, występującymi w Europie i na Syberii. W Polsce rośnie w widnych i suchych lasach, w zaroślach i na łąkach.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny na rabaty bylinowe, rośliny na skalniak, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na gleby zasadowe, kwiaty cięte, ogrody w wiejskim stylu .
fot.
Dzwonek Brzoskwiniolistny La Belle - Ms photography/Flickr CC
Dzwonek brzoskwiniolistny - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane byliny :
aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, begonia mieszańcowa Dragon Wing, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gaura, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, iglica zmienna, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, odętka wirginijska, omieg_kaukaski, orlik, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szałwia omszona, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, ułudka wiosenna, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
Pachnące kwiaty lilaka zwanego bzem

ceneo.pl #materiałreklamowy
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Galerie ogrodnika amatora:
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej na temat ściółkownaia gleby...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - park zamkowy w Pszczynie
Pszczyna, park zamkowy - rododendrony nad wodą
Park znajduje się parę kroków od rynku pszczyńskiego i zajmuje powierzchnię 48 ha. Jest jednym z najpiękniejszych parków na Górnym Śląsku. Jego początki sięgają XVI wieku - był to późnorenesansowy park użytkowo-ozdobny: w pobliżu zamku powstały ogrody warzywne, zaś w północno-zachodniej części parku zwierzyniec, w którym trzymano zwierzynę płową i ptactwo.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów... więcej o parku zamkowym w Pszczynie...
TEMATY NA MAJ
PARADA RÓŻANECZNIKÓW I AZALII
Różaneczniki i azalie należące do rodzaju Rhododenron to bez wątpienia jedne z najefektowniej kwitących krzewów. Jako rośliny z grupy wrzosowatych majĄ pewne specyficzne wymagania - jeśli zostaną one spełnione to w maju odwdzięczą się pięknymi kwiatami.
Doskonale komponują się z innymi roślinami, są żelaznym punktem wszystkich wiosennych targów i wystaw ogrodniczych.
więcej zdięć różaneczników i azalii ...
PO ZIMNYCH OGRODNIKACH MOŻNA WYSADZIĆ ROŚLINY WRAŻLIWE NA CHŁODY.

Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.
SADZIMY LETNIE KWIATY CEBULOWE

Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Jedyną ich wadą jest to, że muszą być przechowywane przez zimę w pomieszczeniach.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie) a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie. Do mniej znanych letnich kwiatów cebulowych i bulwiastych należą: kanny (pacioreczniki), tygrysówki pawie, krokosmie, psi ząb, szczawik Deppego, acidantery dwubarwne, liatry kłosowe, zawilce wieńcowate, homerie czy iksje. Większość letnich kwiatów cebulowych to rośliny okazałe o wyrazistych barwach, tworzace mocne akcenty w ogrodzie.
więcej kwiatach cebulowych i bulwiastych kwitnących latem...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
CZERWIEC W OGRODZIE
Co w czerwcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
LIPIEC W OGRODZIE
Co w lipcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
ŁĄKA KWIETNA
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...