
GALERIA ROŚLIN - Brodia łac. Brodiea laxa ang. Brodiea

Brodia ma kwiaty w kształcie gwiazdek Odsłon : 2914 wstecz
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: od 30 do 45cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty w kształcie dzwonkowatych gwiazdek zebranych w luźne baldachy, najczęściej w kolorze granatowym, fioletowym lub niebieskim ale są też brodie w kolorze białym.
Pora kwitnienia: Zależna od pory sadzenia. Cebulki posadzone wiosną kwitną w lipcu, sierpniu a zimujące w gruncie w maju czerwcu. Te drugie mogą powtórzyć kwitniene w październiku.
Uprawa: Roślina trudniejsza w uprawie przede wszystkim dlatego, że nie jest w pełni mrozoodporna. Na zimę powinna być okrywana ale i to nie daje gwarancji przezimowania. Najlepiej znaleźć dla brodii zaciszne, ciepłe i osłonięte miejsce w ogrodzie.
Jest też wybredna co do gleby.
Cebulki sadzimy na głębokość 5-8 cm. Jeżeli cebule były sadzone jesienią i wcześniej zakwitły to po przekwitnięciu, w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia, cebule wykopujemy, przesuszamy i ponownie sadzimy we wrześniu.
Rozmnażanie z cebulek przybyszowych.
Gleba: Żyzna, przepuszczalna, ciepła i zasobna w próchnicę. W okresie letniego spoczynku powinna być sucha.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie: Dobrze prezentuje się w większych grupach. Nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki. Kwiaty można wykorzystać jako cięte, ponieważ dość długo wytrzymują w wazonie.
Ciekawostki: Inna nazwa brodii to hiacynt kalifornijski, roślina pochodzi z Ameryki Północnej.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, Rośliny cebulowe i bulwiaste, kolor niebieski w ogrodzie, Kwiaty cięte, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na sklaniak.
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
TEMATY NA MARZEC
PIERWSZE NAWOŻENIE ROŚLIN OGRODOWYCH
W marcu zasilamy po raz pierwszy drzewa, krzewy i byliny. Stosujemy dobrze rozłożony obornik, kompost lub wiosenne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Możemy zastosować nawozy długo działające, które stopniowo uwalniają swoje składniki w ciągu sezonu. Jeżeli pod roślinami znajduje się ściółka (kora, drobne kamyki, igliwie, słoma) to podczas zasilania ją odsuwamy, tak aby nawóz znajdował się bezpośrednio na ziemi. Po rozłożeniu nawozu nakrywamy go spowrotem ściółką a następnie podlewamy. Rośliny nowo posadzone zasilamy dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia.
więcej o nawożeniu roślin ogrodowych...
JUŻ PORA NA PIERWSZE WYSIEWY

Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...
MARZEC W OGRODZIE
Co w marcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
KWIECIEŃ W OGRODZIE
Co w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Meble ogrodowe : zestawy mebli ogrodowych, krzesła i fotele, stoły, hamaki, huśtawki i fotele wiszące, parasole ogrodowe, pokrowce na meble, skrzynie i organizery ogrodowe, ławki ogrodowe, sofy ogrodowe
Uprawa roślin : doniczki i osłonki, skrzynki i pojemniki balkonowe, miniszklarenki, narzędzia, ziemia ogrodowa, konewki i wiadra
Dekoracje: poduszki, koce i pledy, świece i pochodnie, oświetlenie ogrodowe, sztuczna trawa, lampiony
Więcej artykułów - Dom i ogród - uprawa roślin - empik.pl #materiałreklamowy