ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA BYLINY IGLAKI WODA CEBULKI SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE ROŚLINY POKOJOWE BALKONY I TARASY EKOLOGICZNY OGRÓD OGRÓD UŻYTKOWY STYLE OGRODOWE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE GALERIA OGRODOWA FB



GALERIA ROŚLIN - Bakopa łac. Sutera diffusus ang. Bacopa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Zdjęcia roślin ogrodowych, rośliny ogrodowe, galeria roślin, do ogrodu.  Ogrodnik-amator.

Bacopa Scopia Dark Pink Odsłon : 841 wstecz
Typ_rośliny__________________
Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady

Wysokość: 10-25 cm. Roślina o pokroju pokładającym. Pędy mogą dorastać do 40-60 cm.
Ozdoba rośliny: Drobne, obficie kwitnące najczęściej białe kwiaty. Są też odmiany kwitnące na różowo, fioletowo lub niebiesko. Odpowiednio pielęgnowana obficie kwitnie. Ulistnienie delikatne ale gęste. Pędy zwisające.
Pora kwitnienia: Od czerwca do września.
Uprawa: Roślina dość trudna w uprawie i kapryśna, może przestać kwitnąć. Bakopa bardzo wrażliwa na przesuszenie, trzeba ją systematycznie podlewać. Przesuszona zrzuca kwiaty a nawet usycha. Nawozić nawozem płynnym do roślin kwitnących. Roślina wrażliwa na mróz.
Gleba: Wilgotna, próchniczna, o doczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, przepuszczalna, średnio zasobna w składniki pokarmowe.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień, zaciszne.
Zastosowanie: Przede wszystkim jako roślina balkonowa, do donic, koszy i zwisajacych pojemników. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami.

Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, kwiaty łatwiejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy.

fot.
Bacopa Boutique Tie Dye White, Bacopa Scopia Dark Pink - Serres Fortier/Flickr CC

Bakopa - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

ceneo.pl #materiałreklamowy



Opisane rośliny jednoroczne :

aksamitki, aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, aksamitka wzniesiona, astry chińskie, bakopa, begonia stale kwitnąca, calibrachoa Million Bells, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, cynie, czarnuszka damasceńska, czubatka ubiorkolistna, diaskia, gazania, gipsówka wytworna (łyszczec nadobny), godecja wielkokwiatowa, kapusta ozdobna, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik), kleome ciernista, kosmos (onętek), kroplik tygrysi (figlarz), laurencja, limnantes, lobelia (stroiczka), maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja), motylek wisetoński (motylek nadobny), nagietek lekarski, nasturcja, nemezja powabna, niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, petunia, portulaka wielkokwiatowa, przypołudnik stokrotkowy, rezeda wonna, sanwitalia rozesłana (polegnatka), scewola, słonecznik zwyczajny, smagliczka nadmorska, surfinia, starzec srebrzysty, szałwia błyszcząca, szałwia powabna (szaławia trójbarwna), szarłat zwisły, ślazówka letnia, tytoń oskrzydlony, werbena ogrodowa, werbena patagońska, uczep, wyżlin większy (lwia paszcza), żeniszek

Opisane rośliny dwuletnie :

bratki, dzwonek ogrodowy, firletka kwiecista, goździki brodate, goździki ogrodowe, malwy, miesiącznica dwuletnia, naparstnica purpurowa, niezapominajki, stokrotki


DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, altany, mostki, ścieżki
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o dodatkach ogrodowych...

GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...


NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

CHWASTY W OGRODZIE

Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości. Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...

OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

hortensje bukietowe

Hortensje bukietowe do małych i dużych ogrodów


Budowa i remont domu na Ceneo
ceneo.pl #materiałreklamowy


EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

Galerie ogrodnika amatora:








SKALNIAK

ogrodnik -  skalniak, rośliny na skalniak zakładanie skalniaka
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.


ceneo.pl #materiałreklamowy






OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o ogrodach angielskich...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY

ściółka, materiały na ściółkę, ściółkowanie gleby

Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej na temat ściółkownaia gleby...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - park zamkowy w Pszczynie

Pszczyna, park zamkowy - rododendrony nad wodą

Park znajduje się parę kroków od rynku pszczyńskiego i zajmuje powierzchnię 48 ha. Jest jednym z najpiękniejszych parków na Górnym Śląsku. Jego początki sięgają XVI wieku - był to późnorenesansowy park użytkowo-ozdobny: w pobliżu zamku powstały ogrody warzywne, zaś w północno-zachodniej części parku zwierzyniec, w którym trzymano zwierzynę płową i ptactwo.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów... więcej o parku zamkowym w Pszczynie...

TEMATY NA WRZESIEŃ

WRZOSOWISKO
Ogrody, zakładanie wrzosowiska, wrzosowisko
Najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo przy murku lub drodze.
więcej na temat wrzosowiska...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...

SADZIMY DRZEWA OWOCOWE
Ogrody, sadzimy drzewa owocowe

Najlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów a z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu i będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków.
więcej na temat sadzenia drzew owocowych...

HORTENSJE, WODNE KRZEWY
Ogrody, zdjęcia hortensji, hortensje w ogrodzie, pielęgnacja hotrensji
Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajamowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty, które pojawiają się w drugiej połowie lata. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci.
więcej na temat hortensji...

WRZESIEŃ W OGRODZIE

wrzesień w ogrodzie, prace ogrodowe we wrześniu

Co we wrześniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

PAŹDZIERNIK W OGRODZIE

październik w ogrodzie, prace ogrodowe w październiku

Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

ŁĄKA KWIETNA
Ogrody, zdjęcia, łąka kwietna, zakladanie łąki kwietnej w ogrodzie
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook