ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA BYLINY IGLAKI WODA CEBULKI SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE ROŚLINY POKOJOWE BALKONY I TARASY EKOLOGICZNY OGRÓD OGRÓD UŻYTKOWY STYLE OGRODOWE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE GALERIA OGRODOWA FB

GALERIA ROŚLIN - Sałata siewna łac. Lactuca sativa ang. Lettuce

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Zdjęcia roślin ogrodowych, rośliny ogrodowe, galeria roślin, do ogrodu.  Ogrodnik-amator.

Sałata siewna dębolistna Odsłon : 904 wstecz
Typ_rośliny__________________
Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu

Wysokość: Maksymalnie 80-150 cm ale z pędem kwiatostanowym .
Pożytek z rośliny: Jadalną częścią rośliny są liście, w których gromadzi się dużo witamin, a zwłaszcza witaminy A. Zielone zewnętrzne liście zawierają jej więcej niż wewnętrzne żółte. Sałatę zbiera się wtedy, gdy liście dorosną do odpowiedniej wielkości. Zbior wczesnej sałaty przeprowadza się już w maju, średniowczesnych w czerwcu a późnych we wrześniu i październiku.
Opis rośliny: Początkowo tworzy skróconą łodygę z rozetą liści, która stopniowo formuje główkę (istnieją także odmiany listkowe), następnie wybija w pęd kwiatowy.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, ale wymaga odpowiedniej gleby i nawadniania. Sałatę można uprawiać z siewu wprost do gruntu lub rozsady. Aby zapewnić sobie zbiór sałaty w ciągu całego lata, trzeba odpowiednio dobrać terminy siewu i odmiany nadające się do uprawy wczesnej lub późnej. Nie jest wrażliwa na zimno - rośnie już w temperaturze 5 st.C. Optymalna temperatura wzrostu to 15-20 st.C. Sałatę można uprawiać jako przedplon przed (pomiodrami i fasolą) lub jako poplon ( po ziemniakach wczesnych, pomidorach i kapuście). Najdaje się też doskonale do obsadzania grzęd, na których uprawiane są inne rośliny. Rozsadę należy sadzić nie za głęboko, bo nie wykształca wtedy ładnych główek. W okresie letnim do sadzenia wybieramy dni chłodniejsze lub robimy to wieczorem, ponieważ sałata łatwo więdnie. Po sadzeniu rośliny dobrze podlać. Pielęgnacja polega na spulchnianiu gleby, pieleniu, podlewaniu i zasilaniu. Można sałatę uprawiać w pojemnikach na balkonach (ostatnio modne).
Sąsiedztwo : Korzystny wpływ na sałatę ma sąsiedztwo warzyw kapustnych, ogórka, pora, cebuli, marchwi i rzodkiewki. Lepiej nie sadzić jej w pobliżu pietruszki.
ciekawe odmiany :
Sałata Królowa Majowych - odmiana do wczesnej uprawy w gruncie, w inspektach i szklarniach oraz do późniejszej pod folią. Okres wegetacji 60-80 dni. Mało skłonna do przedwczesnego wybijania w pędy nasienne. Główka kulista, lekko spłaszczona, srednio duża, dobrze zamknięta. Liscie żółtozielonkawe, dośc jędrne. Częściowo odporna na mączniaka rzekomego.
Sałata masłowa Ewelina - odmiana do uprawy polowej od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nie wybija w pędy kwiatostanowe, nawetv przy wysokiej temperaturze. Tworzy główki bardzo duże, wzniesione, o masie ok.400-700 g. Liście gładkie, zielone, smaczne.
Sałata masłowa Bona - odmiana gruntowa, średniowczesna, 55-60 dni okres wegetacji, główka scisła, zamknięta w masie 1000 g. Polecana do uprawy od wiosny do jesieni.
Sałata masłowa Saba średniowczesna - do uprawy całorocznej. Liście są soczyste i żywo zielone, owalne i pofałdowane. Tworzą średniej wielkości główki, które są ładnie uformowane. Jest lekko strawna i niskokaloryczna. Zawiera mnóstwo błonnika, witamin i soli mineralnych (zwłaszcza witaminy C i witamin z grupy B, żelaza, magnezu, wapnia i potasu).
Gleba: Sałata wymaga gleby żyznej, próchniczej, pulchnej, przepuszczalnej i w miarę wilgotnej. Nie znosi gleb zbyt kwaśnych. Glebę, w której sadzimy sałatę warto wzbogacać kompostem.
Stanowisko: Jasne, słoneczne.
Zastosowanie: Przede wszystkim w kuchni jako składnik wielu potraw. Nadaje się do sałatek i kanapek oraz do dekoracji potraw. Oprócz witaminy A zawiera witaminę K, B1 i C oraz potas, magnez, nieco żelaza i jodu.
Ciekawostki: Liście sałaty wyrosłe na glebach ubogich są bezwartościowe, twarde i niesmaczne.
Starożytni Egipcjanie i Rzymianie wierzyli że sałata wpływa pozytywnie na wzrost potencji seksualnej, natomiast strożytni Grecy uważali, że wręcz przeciwnie.

Tematy pokrewne: ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, sąsiedztwo roślin, wysiew nasion roślin użytkowych, rośliny na balkony i tarasy, rośliny na wiosnę.


Sałata siewna - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

Opisane rośliny jednoroczne :

aksamitki, aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, aksamitka wzniesiona, astry chińskie, bakopa, begonia stale kwitnąca, calibrachoa Million Bells, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, cynie, czarnuszka damasceńska, czubatka ubiorkolistna, diaskia, gazania, gipsówka wytworna (łyszczec nadobny), godecja wielkokwiatowa, kapusta ozdobna, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik), kleome ciernista, kosmos (onętek), kroplik tygrysi (figlarz), laurencja, limnantes, lobelia (stroiczka), maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja), motylek wisetoński (motylek nadobny), nagietek lekarski, nasturcja, nemezja powabna, niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, petunia, portulaka wielkokwiatowa, przypołudnik stokrotkowy, rezeda wonna, sanwitalia rozesłana (polegnatka), scewola, słonecznik zwyczajny, smagliczka nadmorska, surfinia, starzec srebrzysty, szałwia błyszcząca, szałwia powabna (szaławia trójbarwna), szarłat zwisły, ślazówka letnia, tytoń oskrzydlony, werbena ogrodowa, uczep, wyżlin większy (lwia paszcza), żeniszek

Opisane rośliny dwuletnie :

bratki, dzwonek ogrodowy, firletka kwiecista, goździki brodate, goździki ogrodowe, malwy, miesiącznica dwuletnia, naparstnica purpurowa, niezapominajki, stokrotki




DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, altany, mostki, ścieżki
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o dodatkach ogrodowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o ogrodach angielskich...

TEMATY NA MARZEC

PIERWSZE NAWOŻENIE ROŚLIN OGRODOWYCH
Ogrody,  wczesne  nawożenie roślin

W marcu zasilamy po raz pierwszy drzewa, krzewy i byliny. Stosujemy dobrze rozłożony obornik, kompost lub wiosenne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Możemy zastosować nawozy długo działające, które stopniowo uwalniają swoje składniki w ciągu sezonu. Jeżeli pod roślinami znajduje się ściółka (kora, drobne kamyki, igliwie, słoma) to podczas zasilania ją odsuwamy, tak aby nawóz znajdował się bezpośrednio na ziemi. Po rozłożeniu nawozu nakrywamy go spowrotem ściółką a następnie podlewamy. Rośliny nowo posadzone zasilamy dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia.
więcej o nawożeniu roślin ogrodowych...

JUŻ PORA NA PIERWSZE WYSIEWY
Można już wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...

MARZEC W OGRODZIE

Marzec w ogrodzie, prace ogrodowe w marcu

Co w marcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

KWIECIEŃ W OGRODZIE

Kwiecień w ogrodzie, prace ogrodowe w kwietniu

Co w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

Polityka prywatności

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook


Dom i ogród - uprawa roślin - empik.pl
Meble ogrodowe : zestawy mebli ogrodowych, krzesła i fotele, stoły, hamaki, huśtawki i fotele wiszące, parasole ogrodowe, pokrowce na meble, skrzynie i organizery ogrodowe, ławki ogrodowe, sofy ogrodowe
Uprawa roślin : doniczki i osłonki, skrzynki i pojemniki balkonowe, miniszklarenki, narzędzia, ziemia ogrodowa, konewki i wiadra
Dekoracje: poduszki, koce i pledy, świece i pochodnie, oświetlenie ogrodowe, sztuczna trawa, lampiony
Więcej artykułów - Dom i ogród - uprawa roślin - empik.pl #materiałreklamowy