GALERIA ROŚLIN - Wilec purpurowy łac. Ipomoea purpurea ang. Morning glory

Wilec purpurowy Odsłon : 85418 wstecz
Pnącze jednoroczne
Wysokość: Wijące się pędy dorastają do 2-3 m.
Ozdoba rośliny: Duże, lejkowate kwiaty osadzone na długich szypułkach, najczęściej purpurowofioletowe. Niektóre odmiany mogą mieć też kwiaty w kolorze białym, różowym, czerwonym, błękitnym lub ciemnofioletowym. Kwiaty otwierają się niestety na krótko - w dni słoneczne tylko od godz. 10 do 11 rano a w dni pochmurne do godziny 14.
Wlice purpurowe mają ładne, sercowate, duże liście. Cieńkie łodygi rośliny owijają się wokół podpór.
Pora kwitnienia: Od połowy lipca do jesieni.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, wymaga jedynie lepszej gleby.
Wilce purpurowe rozmnaża się z nasion wysiewanych wprost do gruntu w kwietniu lub maju. Wymaga podpór więc najprościej siać rośliny tuż przy ogrodzeniu. Nasiona umieszczać w odłegłości 5-8 cm. Jeżeli chcemy aby wilce zakwitły wcześniej możemy je wysiać w marcu do doniczek i umiescic w dość ciepłym miejscu. Kielkują po dwóch tygodniach, w maju wysadzic na miejsce stałe.
W czasie suszy trzeba roślinę podlewać.
Gleba: Żyzna, dostatecznie wilgotna, wapienna.
Stanowisko: Słoneczne i ciepłe.
Zastosowanie:Wilce purpurowe wytwarzają dużą masę zieleni i dlatego można stosować je jako osłony. Nadają się do okrywania bram, siatek i innych ogrodzeń, altan, balkonów i tarasów.
Ciekawostki: Wilec purpurowy pochodzi a Ameryki Środkowej i Południowej.
Tematy pokrewne: Pnącza jednoroczne i wieloletnie, rośliny do letniego ogrodu, balkony i tarasy, mowa kwiatów.
Wilec purpurowy - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
Bluszcz pospolity, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej na temat ściółkownaia gleby...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
OGRODY ŚWIATŁA
Jak co roku, zwykle w okresie od później jesieni do końca lutego w wielu miejscach organizowane są Ogrody Światła. Jest to na pewno spora atrakcja dla dzieci oraz części osób dorosłych. Pozwala na chwilę przenieść się do magicznego świata iluminacji, rozjaśnić wcześnie zapadający zmrok a na dodatek skłonić nas do odwiedzenia miejsc, które poza sezonem często bywały puste.
Najpopularniejsze są instalacje przy
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Na zdjęciu - Świetlna pergola w Ogrodzie Północnym, Królewski Ogród Światła, fot. Dominik Czerny
Jeżeli do Warszawy za daleko to można się wybrać w inne miejsca, gdzie w miesiącach zimowych również organizowane są Ogrody światła.
Więcej o Ogrodach Światla...  
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

świerk kłujący ma szarosrebrzyste, sztywne igły
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
Inne porady ogrodnika amatora:
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
TEMATY NA STYCZEŃ
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

więcej na temat roślin iglastych...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY

Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.
więcej na temat przygotowania ogrodu do zimy...
LUTY W OGRODZIE
Co w lutym trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
MARZEC W OGRODZIE
Co w marcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...