Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście Wysokość: Dość spory i gęsty krzew; osiąga 2-3 m wysokości;
pędy sztywne lub lekko łukowate. Ozdoba rośliny: Jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Największą ozdobą wajgelii są kwiaty: trąbkowate, wydłużone, w kształcie dzwonków o długości około 4 cm. Pokrywają krzew obficie tworząc kiście. Barwa kwiatów w zależności od odmiany różowa, karminowa lub czerwona. Są też odmiany o kwiatach białych lub czerwonofioletowych.
Ciemnozielone liście stanowią doskonale tło dla innych roślin i pozostają długo zielone - żółkną dopiero przed opadnięciem. Pora kwitnienia: Koniec maja i czerwiec. Czasem powtarza kwitnienie we wrześniu ale drugi raz nie kwitnie już tak obficie. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, choć może być trochę wrażliwa na mrozy. Jest sporo odmian wytrzymalych na mróz, które nie wymagają okrywania na zimę. Przemarzniete pędy należy przyciąć. Cięcie wykonuje się po przekwitnięciu. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. Nie wymaga regularnego cięcia ale dobrze jest co 2-3 lata krzew nieco poprzycinać. Gleba: Krzew mało wymagający jeśli chodzi o glebę - choć lepiej kwitnie w żyznej i umarkowanie wilgotnej glebie. Przed posadzeniem wajgelii warto nawieźć ziemię kompostem. Stanowisko: Słoneczne lub półcień. Zastosowanie: Krzew można sadzić pojedyńczo na trawniku, tworzyć grupy lub żywopłoty. Ciekawostki: Krzewuszki występują w stanie dzikim we wschodniej Azji: głównie w Japonii, Chinach i Mandżurii.
fot.
Krzewuszka cudowna Candida - Leonora (Ellie) Enking/flickr CC , Krzewuszka cudowna Folliis Purpureis - Leonora (Ellie) Enking/flickr CC , Krzewuszka cudowna Victoria - Leonora (Ellie) Enking/flickr CC
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.