Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina dwuletnia Wysokość: Dość mała roślina najczęściej dorasta do 8-20 cm. Ozdoba rośliny: Pierwotnie dość skromna roślina doczekała się nowych ładnych odmian; są wśród nich stokrotki o dużych i pełnych kwiatach oraz dość szerokich płatkach przypominających małe astry. Ciekawe są też odmiany o kwiatach złożonych z płatków zwiniętych w wąskie, sztywne rurki. Podstawowe barwy kwiatów stokrotek to biała, różowa w wielu odcieniach oraz karminowa. Są też skokrotki o kwiatach dwubarwnych.
Ciemnozielone, odziomkowe liście tworzą rozetkę. Pora kwitnienia: Kwitnie obficie od kwietnia do czerwca, w dobrych warunkach powtarza kwitnienie wczesną jesienią. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, wymaga jedynie wilgotnej gleby. Dobrze znosi przesadzanie nawet podczas kwitnienia.
Właściwie stokrotki są bylinami ale uprawiane są jako rośliny dwuletnie ponieważ najlepiej kwitną w drugim roku wegetacji.
Najczęściej kupuje sie rozsadę skokrotek, którą można sadzić w kwietniu lub trochę później. Rozsadę można też wyprodukować samemu. Nasiona wysiewa się w czerwcu na rozsadniku. Gdy siewki mają 3-4 listki, trzeba je przepikować. We wrześniu można stokrotki posadzić na miejsca stałe. Na zimę wymagają lekkiego okrycia.
Innym sposobem rosmnarzania stokrotek jest dzielenie roślin - tak jak w przypadku bylin. Dzielimy je w sierpniu lub na początku kwietnia.
W czasie wegetacji warto zasilić 3-4 krotnie płynnym nawozem do kwiatów. Konieczne jest też regularne podlewanie. Gleba: Przeciętna ogrodowa gleba, stale wilgotna. Stanowisko: Słoneczne lub półcień. Zastosowanie:Na kwietniki i wąskie rabaty,na obwódki, jako uzupełnienie wiosennych rabat bylinowych lub w towarzystwie wiosennych roślin cebulowych. Nadaje się też na kwietniki dywanowe oraz do skrzynek balkonowych i różnego rodzju pojemików czy mis. Często stosowana jako kwiat cięty na małe bukieciki.
Cała roślina jest jadalna. Kwiatostany stosuje się dekoracji dań oraz parzenia herbatki. Młode liście można dodawać do sałatek. Ciekawostki: Nazwa łacińska stokrotki pochodzi od słowa bellus co oznacza piękny. Tematy pokrewne: kwiaty łatwe w uprawie, Kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy, rośliny na sklaniak, kwiaty cięte, mowa kwiatów, coś samcznego z ogrodu.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.