Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady Wysokość: Około 30 cm i tyle samo szerokości. Jeżeli uda nam przezimować roślinę to może osiągnąć do 80 cm wysokości w pedzie kwiatowym. Ozdoba rośliny: Starzec srebrzysty najefektowniejsze ma liście - głeboko powcinane, pokrtyte jasnoszarym,srebrzystym kutnerem. Kwiaty pojawiające się na szczytach pędów są mniej efektowne; to żółte koszyczki przypominające nieco kwiaty stokrotki. Nie zawsze akwita. Niektorzy ogrodnicy kwiaty usuwają aby roślina się nie wyciągała i miała efektowniejsze ulistnienie. Starzec srebrzysty zawany też starcem popielnikiem jest delikatnym krzewem wytwarzającym sporo ozdobnych liści. Cała roślina jest mocno owłosiona. Pora kwitnienia: Kwiaty mogą się pojawić w czerwcu-lipcu. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie jeżeli potraktujemy ją jako jednoroczną. Pierwsze przymrozki przetrzyma, bo w osłoniętych miejscach znosi krótkie spadki temperatury poniżej 0 st.C. Jako roslina jednoroczna nie ma specjalnych wymagań co do gleby ale wiosna warto starce zasilić nawozami o zwiększonej ilości potasu.
Najczęściej kupuje się rozsade wiosną, ale można też spróbować rozmnażania przez wysiew nasion.
Wywiewamy starce pod koniec marca i na początku kwietnia nie przykrywając nasion. Siewki wymagają pikowania. Gdy młode sadzonki osiągna około 10 cm uszczykujemy je w celu lepszego rozkrzewienia. Później należy tak samo postapić z pędami bocznymi.
Roślina nie lubi mokrego i chłodnego lata - wtedy może chorować na szarą pleśń lub rdzę. Jeżeli pojawią się pierwsze oznaki porażania - trzeba reagować, czyli usunąć chore części.
Gleba: Przepuszczalna, lekka ale żyzna, sucha i piaszczysta. Stanowisko: Tylko w słonecznym miejscu kutner jest naprawdę efektowny. Zastosowanie: Jedna z roślin ktore można wielorako wykorzystać. Nadaje się na obwódki i kobierce kwiatowe, często stosowana na kwietniki dywanowe w nasadzeniach miejskich i parkowych. Może być też ozdobą balkonów i tarasów. Dobrze wygląda w kontraście z roślinami o mocniejszch kolorach np. z czerwonymi pelargoniami. Jesli chodzi o stanowisko to może rosnąć w towarzystwie kostrzewy sinej, ostrożenia łąkowego i tymianku, ktore maja podobne wymagania. Może być też sadzony na skalniakach. Ciekawostki: Starzec srebrzysty jest roslina pochodzącą z basenu Morza Śródziemnego. Kutner od spodu liści jest mocniejszy niż na górze.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.